Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie i kulturowo cywilizacji się skończyły, gdyż nawet w tych czasach budzi się w człowieku barbarzyńca. Jak miał powiedzieć Pablo Neruda: „Na wojnach zabijają się ludzie, którzy się nie znają. Robią to w imię interesów tych, którzy się doskonale znają, ale się nie zabijają”. W tym przypadku interes narodu ukraińskiego jest oczywisty i wyraźnie zarysowany – broniąc ojczyzny walczy również o swoje istnienie w gronie cywilizacji zachodniej. My natomiast przyjrzyjmy się temu, jakiej broni strzeleckiej używa najeźdźca oraz rozwiązaniom, które armia ukraińska z zagranicznymi ochotnikami, skutecznie wykorzystuje do stawiania oporu.
Cały Świat obserwuje teatr walk, w którym „spektakl” trwa wielokrotnie dłużej niż wyobrażała to sobie „Matuszka Rosija”. Niewątpliwie przyczyniła się do tego modernizacja armii ukraińskiej przez NATO – także pod względem osobistej broni, stanowiącej podstawowe wyposażenie żołnierza.
Dzięki rozmowom i spotkaniom z różnymi jednostkami ukraińskimi, ochotnikami oraz instruktorami z zagranicy, udało się zebrać materiał o broni strzeleckiej wojny ukraińskiej. Kilka jednostek warto tutaj wymienić, ze względu na ich wkład merytoryczny w niniejszy artykuł. Są to jednostki specjalne 8. pułku SSO oraz 73. centrum SSO, 36. brygada piechoty morskiej, batalion OT (obrony terytorialnej) „Lew”, 103. brygada OT, 80. brygada desantowo-szturmowa, batalion „Kraken” oraz Dynamic Acquisitions Group.
Broń strzelecka wykorzystywana obecnie podczas wojny napastniczej na terytorium Ukrainy można w ogólny sposób podzielić na trzy grupy, które stanowią:
– współczesna broń używana między innymi w krajach NATO,
– rosyjska broń, która jest w posiadaniu agresora,
– stare zasoby wojskowe sięgające pierwszej i drugiej wojny światowej.
Stary sprzęt, używany jest zarówno w szeregach Ukraińców jak i Rosjan. Są to pistolety Steczkin APS, Makarov (9×18), Tokarev (7,62), karabiny snajperskie SWD Dragunov (7,62×54), Mosin Nagant, a także niemieckie MP-40, wykorzystywane przez separatystów.
Broni z minionej epoki nie jest dużo, ale zdarza się, że uchodzi ona za niezawodny sprzęt. Pistolety Makarova stanowią niemalże 50 proc. wszystkich pistoletów Sił Zbrojnych Ukrainy.
Standardowym wyposażeniem obu armii, powszechnie przez nie używanym jest popularny AK-47 w różnych swoich wersjach. Ukraińcy posiadają chociażby bardziej nowoczesny AKM-74 (5,45×39). Rosjanie używają – AKM-74M (wersja tworzywowa z boczną szyną Picatinny, składaną kolbą i kilkoma wzmocnieniami).
Popularne są różne tuningi, modyfikacje AK-74 wśród żołnierzy ukraińskich. Chodzi głównie o wymianę niektórych części na szyny akcesoryjne, dodanie przyrządów celowniczych, kolimatora holograficznego, tłumika, uchwytu przedniego z opcją wykorzystania jako karabinu maszynowego.
Rosjanie wykorzystują także nowsze wersje AK-103 (7,62×39). Co ciekawe, upragnionym trofeum dla Ukraińców jest AK-12 – modyfikacja AKM dla jednostek specjalnych Rosji. Największą przewagą tej broni jest możliwość montażu nowoczesnego sprzętu na tych karabinach.
Wojska rosyjskie wykorzystują również współczesne pistolety – Jarygina oraz GSH-18.
Zarówno SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy) jak i jednostki podporządkowane pod MSW wykorzystują izraelską wersję AK – Galil, oraz ukraińską modyfikację snajperską FORT-301.
Jeżeli chodzi o współczesne produkcje rosyjskie, to są tam karabinki
z tłumikiem Wintorez, AS Wał, oraz wielkokalibrowe WSSK Wychłop i KM Kord. Ten sprzęt pojawił się jeszcze przed lutym tego roku.
Polska przekazała Ukrainie swoje karabiny MSBS „Grot” – zarówno wersje wcześniejszą, jak i tę po poprawkach.
Jeżeli mowa o jednostkach specjalnych, to wojsko ukraińskie jeszcze przed lutym tego roku dysponowało rodzimymi FORT-221/224 na licencji izraelskiego Tavor (TAR-21), Malyuk (Vulkan-M). Siły Zbrojne Ukrainy używają również pistolety własnej produkcji – FORT-12 oraz 17, karabiny ukraińskiej marki Zbroyar – Z-10. Zdarzają się również i AR-15 w różnym wydaniu.
Jeżeli chodzi o zachodnią broń u Ukraińców widziano pistolety – CZ 82, Sig Sauer P365, Glock 17, Beretta M9, turecki Sarsilmaz SAR 9 karabiny – czeski CZ BREN 2, Steyr AUG (5,56×45), AR-15, M-15, M-4 HK M5.
Nowo utworzone, po zajęciu przez Rosjan Mariupola, siły specjalne „Azow Charków” otrzymały belgijskie karabiny FN2000 oraz FN SCAR-L kaliber 5,56.
Siły Specjalne Ukrainy korzystają również z karabinów SIG Sauer MCX Spear, snajperskich McMillan TAC-50 oraz Surgeon PSR.
U Ukraińców można zobaczyć również takie ciekawostki jak TDI Kriss Vector Super V.
Czas pokaże z jakimi znanymi i nowymi rozwiązaniami technologicznymi będziemy mogli się spotkać w działaniach na polu walki. Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, a mało co tak nakręca innowacyjność jak walka zbrojeń. Możemy tylko życzyć Ukraińcom, by wynalazki pomogły im w obronie kraju.
Osobną część współczesnego pola walki zajmują drony – zarówno wojskowe jak i cywilne z różnymi modyfikacjami, jak chociażby możliwość zrzucania improwizowanych ładunków wybuchowych. Ale o tym to już w następnym artykule…
Artykuł oraz pomoc humanitarna na Ukrainę zrealizowana przy wsparciu firm: Adept, Durabo, Combat-ID.