Pojawienie się Korei Południowej w roli kiraju wiodącego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) to naturalny krok gdyż Polska zdecydowała się na zakup olbrzymiej ilości sprzętu z tego kraju.
Na południowokoreańskiej Wystawie Narodowej, która po raz pierwszy zorganizowana została przez Koreańczyków podczas MSPO w roku 2017 pojawią się w tym roku prawdopodobnie czołgi K2 i armatohaubice K9. Dla przypomnienia, pod koniec lipca 2022 r. Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło kontrakty na zakup m.in. tysiąca czołgów K2 oraz ponad 600 armatohaubic K9.
A jeszcze kilkadziesiąt lat temu Korea Południowa nie produkowała żadnego uzbrojenia, a broń dla własnych sił zbrojnych importowano, głównie z USA. Pierwsze zakłady zbrojeniowe powstały w Korei Południowej, przy wsparciu Amerykanów, dopiero w latach 70. XX w. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat Korea Południowa stworzyła nowoczesną zbrojeniówkę, która jest w stanie zaspokoić większość potrzeb południowokoreańskich sił zbrojnych, poczynając od broni lekkiej, a na pociskach rakietowych kończąc. Koreańczycy produkują własnej konstrukcji sprzęt pancerny i artyleryjski, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i samobieżne haubice. Ich podwozia wykorzystywane są w polskich Krabach.
Współpraca Polski z południowokoreańskimi przedsiębiorstwami w zakresie obronności prężnie rozwija się od lat. Podczas ubiegłej edycji MSPO Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek i prezes Hyundai Rotem Lee Yong-Bae podpisali porozumienie pomiędzy obiema firmami o współpracy. Porozumienie dotyczyło platform lądowych bezzałogowych i rozpoczęcia prac nad rozwojem technologii czołgów nowej generacji.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który jest organizowany w Kielcach od ponad 30 lat, to trzecia wystawa militarna Europy, po targach w Paryżu i Londynie.Wystawy Narodowe są ważnym elementem MSPO od 2004 r. Dotychczas w ten szczególny sposób zaprezentowały się Europejska Agencja Obrony oraz kraje: Niemcy, Francja, Izrael, Szwecja, Grupy Wyszehradzkiej V4, Włochy, Francja, Norwegia, Korea Południowa oraz dwukrotnie Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja.