Przysłowie greckiego filozofa Platona „in vino veritas in aqua sanitas – w winie prawda, w wodzie zdrowie” absolutnie nie straciło do dzisiaj nic na swojej aktualności. Wręcz przeciwnie stało się modnym hasłem, wizytówką ludzi dbających o zdrowie, którzy chcą łączyć wszędobylską nowoczesność ze światem natury. Woda mineralna to najlepsze i najprostsze źródło zdrowia, które regeneruje, mineralizuje organizm, skutecznie chłodzi rozgrzane ciało oraz wspomaga metabolizm.
Woda to najważniejszy składnik budulcowy w organizmie człowieka. Odpowiednie nawodnienie zapewnia doskonałe samopoczucie i przyczynia się do dobrego zdrowia. Niemniej, zanim zdecydujemy się sięgnąć w sklepie po butelkę wody mineralnej, powinniśmy przeczytać uważnie, jaką kupujemy, ponieważ jej skład chemiczno-mineralny nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Markowe wody różnią się od siebie przede wszystkim zawartością składników mineralnych, takich jak: mangan, żelazo, sód, siarka, potas, cynk, wapń i magnez.
To właśnie ilość ww. minerałów określa jej smak, przeznaczenie oraz określa źródło pochodzenia i sposób wytwarzania.
Prawdziwe tj. naturalne wody mineralne pochodzą zawsze z udokumentowanych, podziemnych źródeł wód podskórnych lub głębinowych. Są krystalicznie czyste pod względem chemicznym, mikrobiologicznym. Ich charakterystyczną cechą jest zawsze stały – niezmienny skład mineralny, który wywiera określony wpływ na nasz organizm. I tak woda bogata w potas pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, w magnez reguluje pracę serca, mięśni oraz układu krążenia, natomiast z chlorkami będzie wpływać na regulację pH krwi. Żelazo, mangan, cynk, kobalt, miedź i jod wchodzą w skład płynów ustrojowych organizmu, zatem woda z nimi będzie w sposób naturalny wspomagać i uzupełniać ich niedobory w naszym organizmie.
Wybierając optymalną dla nas wodę powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy zalicza się ona do wysoko czy niskosodowych. Woda, która zawiera dużo sodu charakteryzuje się słonawym smakiem. Z picia jej powinny zrezygnować osoby z podwyższonym ciśnieniem oraz schorzeniami nerek. W tego typu przypadkach zaleca się picie wód niskosodowych. Ten typ wody można polecić również kobietom w ciąży, jak i małym dzieciom. Także picie słonych wód wysokosodowych ma swoje określone korzyści dla organizmu. Podstawowym zastosowaniem tego typu wody jest przede wszystkim uzupełnienie poziomu sodu, a tym samym zatrzymanie w organizmie wody, co jest niezbędne w gorącym klimacie oraz intensywnym wysiłku fizycznym. Dlatego też picie różnego rodzaju słonych wód jest wskazane podczas upalnego lata.
Zdarza się jednak, że producenci w celu wzbogacenia i poprawy smaku decydują się na mieszanie wód pochodzących z kilku różnych źródeł, o zupełnie odmiennej zawartości związków mineralnych. Dlatego nierzadko powoduje to zmienną zawartość ich składników mineralnych. Stąd też zupełnie inną propozycją jest wodorowwęglanowo-wapniowo-sodowamineralna woda Sairme z Gruzji. Jej unikalne źródło bije w głębi liściasto-iglastych lasów znanego uzdrowiska Sairme, w Imeretii, które położone jest w górskim wąwozie rzeki Tsablaristskali. Jej właściwości były znane już od lat 90. XIX w. Pierwsze butelkowanie wody mineralnej Sairme rozpoczęto w 1944 r. Obecnie jest ona eksportowana jest do 17 krajów w tym m.in. Stanów Zjednoczonych.
Ze względu na ilość poszczególnych składników mineralnych obecnych w jednym litrze danej wody wyróżnia się ich następujące rodzaje:
- nisko zmineralizowane (zawiera poniżej 500 mg/l rozpuszczonych składników stałych),
- średnio zmineralizowane (zawiera od 500 do 1500 mg/l rozpuszczonych składników stałych),
- wysoko zmineralizowane (zawiera powyżej 15000 mg/l tych składników).
Jeżeli nie jesteśmy pewni, która woda może zaszkodzić, a która pomóc lub jakich minerałów nam właśnie potrzeba, najbezpieczniej zdecydować się na wodę nisko lub średnio zmineralizowaną, ponieważ jest to absolutnie trafny i bezpieczny wybór, bowiem dostarczą one naszemu organizmowi wyłącznie niezbędnych składników, bez ryzyka ich przedawkowania, co może zawsze się zdarzyć w wypadku wód wysoko zmineralizowanych.
Ostatnią rzeczą, którą kierujemy się przy wyborze optymalnej wody mineralnej jest kwestia zawartości gazu lub nie. W zasadzie wybór ten zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań, gustu| i smaku. Wartość odżywcza obu rodzajów wód mineralnych jest bowiem identyczna, a zawartość dwutlenku węgla jest dla niektórych gwarancją określonego smaku i powodem, dla którego sięgają po nią.
Minerały znajdujące się w wodzie mineralnej są nie tylko dobrze przyswajalne, ale również pozytywnie wpływają na organizm człowieka, ponieważ, skutecznie niwelują ryzyko wielu groźnych chorób oraz w znaczący sposób poprawiają kondycję naszego ciała. Ponadto regulują przebieg wielu procesów począwszy od metabolizmu, poprzez gospodarkę hormonalną i wodną, a na redukcji toksycznych metali ciężkich kończąc. Dodatkowo jony wapnia i magnezu umacniają nasz układ kostny.
Warto wiedzieć…
– Chlorki sodowe – pozwalają na szybkie uzupełnienie ubytków soli, poprawiają samopoczucie oraz ogólną wydolność organizmu. Przy dużym ubytku soli spowodowanym intensywnym wysiłkiem fizycznym zalecane jest picie wody zawierającej w jednym litrze do 1000 mg sodu i 1500 mg chlorku.
– Wodorowęglany – obniżają poziom cukru, ograniczają wydzielanie acetonu, regulują pH krwi oraz korzystnie wpływają na działanie insuliny.
– Wapń – wspomaga pracę serca i układu mięśniowo- nerwowego. Zapobiega chorobom nowotworowym
i osteoporozie.
– Magnez – zapobiega chorobom nowotworowym, miażdżycy naczyń krwionośnych, kamicy nerkowej, przeciwdziała stresom, zmniejsza napięcia nerwowe oraz likwiduje zaburzenia pracy serca. Dodatkowo chroni jeszcze organizm przed zatruciami metalami ciężkimi.