Rok 2020 dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa okazał się być rokiem wyjątkowo rekordowym w każdym jednym tego słowa znaczeniu.
Pomimo wielu różnego rodzaju obostrzeń epidemiologicznych występujących na terenie kraju ratownicy morscy licząc od 1 stycznia do 31 grudnia interweniowali aż 349 razy. Akcji ratowniczych związanych stricte z ratowaniem życia ludzkiego na morzu było łącznie 174, ewakuacji medycznych 22, akcji ratownictwa mienia i asyst ratowniczych 40, a akcji zwalczania zanieczyszczeń środowiska morskiego 15.
Pozostałe 98 zdarzeń to akcje wyjaśniające oraz fałszywe alarmy. Łącznie uratowanych zostało 57 osób, a stacją z której najczęściej wyruszali z pomocą ratownicy SAR jest Władysławowo. To właśnie we Władysławowie znajduje się Morska Stacja Ratownicza z będącym w dyspozycji statkiem typu SAR 1500 o niepozornej nazwie „Bryza” oraz jednostka ratownictwa brzegowego.
Załogi statków ratowniczych i BSR najczęściej pomagały w mijającym 2020 r. osobom korzystającym rekreacyjnie z Morza Bałtyckiego (kitesurferzy i plażowicze) oraz marynarzom będącym na jednostkach handlowych w rejonie Polskiej Strefy Odpowiedzialności SAR. Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa mieli także do czynienia z akcją COVID-ową, w trakcie której marynarz z potwierdzonym COVID-em, znajdujący się na statku będącym na kotwicowisku Portu Gdańsk wymagał potrzeby nagłej hospitalizacji.
Jedną ze spektakularniejszych akcji ratowniczych jaka miała miejsce w 2020 r. był udział wielozadaniowego statku kpt. Poinc w gaszeniu we współdziałaniu z jednostkami PSP hali zbożowej znajdującej się na terenie Portu Gdynia.
W minionym 2020 r. nie zapomniano również o niezwykle istotnym aspekcie, którym jest systematyczne przeprowadzanie różnego rodzaju ćwiczeń. O ile COVID-19 pokrzyżował szyki wszystkim, nie tylko ratownikom morskim, o tyle udało się sprawnie i bezpiecznie przeprowadzać treningi dla ratowników morskich.
W trakcie prowadzenia przez SAR różnych działań z zakresu ratownictwa morskiego w 2020 roku nawiązywano również współpracę na poziomach planowania i operacyjnym z innymi służbami dbającymi o bezpieczeństwo państwa polskiego takimi jak: Urzędy Morskie, Marynarka Wojenna, Morski Oddział Straży Granicznej , Policja, Państwowa Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne, WOPR itp.