Konsorcjum Grupa WB wprowadziło na rynek wysokiej jakości radiotelefon, który nie tylko zapewnia wysokiej jakości łączność, ale również umożliwia jego dużej grupie użytkowników sprawne zarządzanie komunikacją. Interesującym rozwiązaniem jest też odejście od standardowej łączności radiowej na rzecz wykorzystania istniejącej infrastruktury telefonii komórkowej 2G/3G/4G lub Wi-Fi w ramach standardu Push-to-Talk over Cellular.
Radiotelefon VIPER II 31035 łączy się z siecią jak każdy dzisiejszy telefon komórkowy. Urządzenie to jest doskonale skrojonym narzędziem do szeroko rozumianej łączności i komunikacji zarówno z drugą osobą jak i całą grupą.
Viper II działa w oparciu o system operacyjny Android, ale niemożliwe jest dodawanie innych aplikacji, tak jak ma to miejsce w smartfonie. Nie posiada również kamery, bo z założenia ma służyć tylko do prowadzenia komunikacji głosowej.
Jego użytkownik może wykonywać połączenia grupowe, które docelowo realizowane są za pomocą przycisku PTT. Następnie poszczególni użytkownicy przydzielani są do grup rozmownych. W celu dokonania procesu konfiguracji tychże grup (nazw i ich ilości) należy się skontaktować z działem wsparcia firmy RADMOR. Natomiast połączenie indywidualne służą do prowadzenia bezpośredniej komunikacji głosowej z jednym tylko użytkownikiem, który został uprzednio wybrany przez nas z listy. Dodatkowo można też wysyłać z radiotelefonu przy pomocy klawiatury ekranowej wiadomości tekstowe do wszystkich użytkowników znajdujących się w danej grupie lub bezpośrednio do wybranego użytkownika z takiej grupy.
Ponadto można także dokonywać lokalizowania poszczególnych użytkowników na mapie jak również sprawdzać swoją lokalizację oraz położenie innych członków grupy. Radiotelefon został wyposażony w moduł lokalizacji satelitarnej, który współpracuje z systemem GPS NAVSTAR, GLONASS i Beidou, a jego system operacyjny dokonuje zapisu aktualnej pozycji Vipera oraz śladu przebytej trasy. Możliwe jest też zaznaczenie centrowania mapy na nadawcę.
Jednym z ciekawych „smaczków” radiotelefonu Viper II jest funkcja zapisu dźwięków i jeśli zdecydujemy się zaznaczyć „Zapisz dźwięk baza danych” to możemy odtwarzać nasze dotychczasowe rozmowy z bazy danych serwera przechodząc do wiadomości. Urządzenie to bardzo dobrze sprawdza się w miejscach, w których dostępny jest sygnał GSM i WiFi. Viper również niekwestionowaną zaletę, która polega m.in., na tym, że doskonale radzi sobie w obiektach posiadających grube żelbetowe stropy i ściany. Bez najmniejszego problemu można prowadzić z niego rozmowę, gdy jedziemy windą – czego nie można powiedzieć o zwykłych telefonach, które często w takim miejscu tracą swój zasięg. Również energetyczne sieci wysokiego napięcia nie powodują zakłóceń w łączności za pośrednictwem radiotelefonu.
Viper II posiada czerwony przycisk SOS, po wciśnięciu którego przesyła do wszystkich powiadomienie informacje SOS oraz identyczną ikonę przy użytkowniku na mapie. Wyposażony jest również w bezprzewodową komunikację Bluetooth i możliwość sparowania słuchawek.
W komplecie znajduje się jednostanowiskowa ładowarka oraz zasilacz akumulatorowy. Złącze akcesoriów zostało zabezpieczone specjalnie odkręcaną zaślepką. Radiotelefon spełnia wymagania normy IP67.
Radiotelefon Viper II 32035 to urządzenie, które z powodzeniem może być wykorzystywane nie tylko przez sektor firm zajmujących się ochroną fizyczną ludzi, instytucji oraz zakładów przemysłowych, ale też firmy budowlane i cywilne służby ratunkowe takie jak: SAR, WOPR i GOPR.
Podstawowe dane radiotelefonu Viper II 31035:
– wymiary: 133x52x30 mm – bez anteny,
– waga z anteną i baterią 232 gr,
– warunki pracy -30 st.C do +60 st.C,
– pamięć RAM 4 GB,
– głośnik 1000mW,
– dwucalowy wyświetlacz,
– pamięć ROM 1 GB,
– SIM 1X micro SIM
Redakcja Magazynu Tacgear.pl pragnie podziękować bardzo Grupie WB oraz p.Dyrektorowi Remigiuszowi Wilkowi za umożliwienie wypożyczenia do testów radiotelefonu Viper II 31035.