Grupa WB podpisała umowę na dostawę systemu ochrony granic i infrastruktury krytycznej AMSTA. Zaawansowane polskie rozwiązanie trafi do zagranicznego użytkownika, któremu zapewni bezpieczeństwo na wielokilometrowym obszarze. Wykorzystujący czujniki sejsmiczne system AMSTA może z dużego dystansu wykrywać naruszenia chronionej strefy przez ludzi i samochody, ale też nisko lecące śmigłowce.
Wchodząca w skład Grupy WB warszawska spółka MindMade podpisała umowę na dostawy perymetrycznego systemu ochrony granic i obiektów infrastruktury krytycznej. AMSTA składa się z sieci inteligentnych, samouczących się sensorów sejsmicznych i obrazowych, zdolnych do wykrywania ludzi i pojazdów. System ma możliwość integracji z platformami bezzałogowymi i innymi czujnikami.
Zagraniczny odbiorca zamierza wykorzystać polskie rozwiązanie do ochrony wielokilometrowego odcinkabardzo trudnego terenu. Pierwsze elementy modułowego systemuz otwartą architekturą, zostaną przekazane do końca
2024 r. AMSTA charakteryzuje się inteligencją rozproszoną, w którym każdykomponent pracuje niezależnie od pozostałych.
– Bardzo cieszymy się z podpisanej umowy. Kontrakt potwierdza, że opracowane przez polskich inżynierów rozwiązania charakteryzują się zaawansowaniem, wysoką jakością i konkurencyjnością na rynku. Wykonane w kraju odbiorcy testy polowe potwierdziły przewagę systemu AMSTA. Zapewnił ochronę perymetryczną w bardzo trudnym terenie – powiedział Paweł Poncyljusz, prezes spółki MindMade.
AMSTA to rozwiązanie oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Służy ochronie obiektów i obszarów kluczowych dla bezpiecznego funkcjonowania państwa, jakelektrownie, lotniska, obszaryprzygraniczne, porty, rafinerie i magazyny surowców. AMSTA wykorzystuje zaimplementowane w sensorach sejsmicznychsieci neuronowei zaawansowane algorytmy analityki obrazu z sensorów wizyjnych.
AMSTA zapewnia użytkownikowi pełną świadomość sytuacyjną ochranianego rejonu. System jest dostępny w odmianie stacjonarnej, z sensorami połączonymi przewodowo lub mobilnej, z czujnikami powiązanymi bezprzewodowo. Rozwiązanie można dostosować do specyficznych potrzeb, uwzględniających lokalne uwarunkowania terenowe. Architektura systemu AMSTA jest odporna na skutki pojedynczych awarii.
Wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji sensory sejsmiczne z wysoką skutecznością potrafią odfiltrować sygnatury zwierząt od ludzi i pojazdów. System wskazuje kierunek skąd nastąpiło naruszenie i dokąd podążył intruz, ogranicza liczbę fałszywych alarmów i wspomaga analitykę obrazu. Sensory są tak czułe, że wykrywają także nisko przelatujące śmigłowce, naruszające strefę chronioną.
Wszystkie dane z sensorów przekazywane są do centrum zarządzania. To specjalistyczna aplikacja, składająca się z modułów do konfiguracji i analizy danych. W sposób ciągły odbiera informacje ze wszystkich komponentów systemu i wizualizuje je na cyfrowej mapie w formie komunikatów, ostrzeżeń, filmów i zdjęć.