Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o. z siedzibą w Lubiczowie, od początku swojego istnienia specjalizuje się w pracach badawczo-rozwojowych i produkcyjnych na rzecz przemysłu obronnego. Inicjatorem powstania Spółki w 1993 r. był zespół naukowców i konstruktorów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pod kierownictwem prof. Zbigniewa Puzewicza.
Następnie zaprosiła ona do współpracy Zakłady Metalowe Mesko w Skarżysku-Kamiennej. U podstaw tej koncepcji leżała konieczność stworzenia efektywnych form współpracy polskiej nauki i techniki z państwowym przemysłem zbrojeniowym, w celu dostarczania nowoczesnych – skutecznych środków walki Wojsku Polskiemu.
Projektuje i wykonuje mechanizmy startowe do przeciwlotniczych systemów, które zaliczane są do bardzo złożonych, wielofunkcyjnych urządzeń cyfrowych, współpracujących z systemami pokładowymi nosicieli uzbrojenia. Odpowiadają one za analizę sygnałów pochodzących z głowic samonaprowadzających i wypracowują decyzję o możliwości odpalenia pocisku. Aktualnie poszczególne ich typy instalowane są w następujących wyrobach: ZUR-23-2KG Jodek-G, PSR-A Pilica, SZP Poprad i ZSU-23-4MP Biała.
Telesystem ponadto produkuje również różnego rodzaju głowice samonaprowadzające, które od lat są na wyposażeniu polskiej armii, układy autoryzacyjne oraz stanowiska kontrolno-pomiarowe. Równolegle prowadzi też inne prace na rzecz krajowego przemysłu obronnego. Opracowuje, wdraża i produkuje zespoły optoelektroniczne i elektroniczne dla przenośnych systemów przeciwlotniczych. Jest też twórcą i producentem unikalnych w skali światowej fotodetektorów InSb i PbS oraz specjalistycznej optyki i nowoczesnych hybrydowych przedwzmacniaczy.
Spółka, współpracuje głównie z przedsiębiorstwami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz z wieloma wiodącymi przedsiębiorstwami i instytutami naukowymi w kraju i za granicą. Spółka uczestniczy od 1993 r. w Strategicznym Programie Rządowym „Nowoczesne technologie dla potrzeb rozwoju systemu obrony przeciwlotniczej wojsk i obiektów”, stała się niekwestionowanym liderem innowacji w zakresie projektowania i produkcji najbardziej newralgicznych elementów Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Grom. Konsekwentnie poszerzała również całe spektrum działań bezpośrednio związanych z zaawansowanymi technologicznie zestawami rakietowymi.
Piorun & Pirat
Telesystem odpowiada też m.in. za zmodyfikowany zestaw Grom/Piorun, który w ostatnim czasie został wyposażony w nowy, lepszy system naprowadzania. Spółka odpowiada również za nowy rodzaj układu sterowania w bloku sterów i nowy układ wyjściowy z głowicy samonaprowadzającej zaopatrzonej w autopilota. Wprowadzenie do przenośnych zestawów przeciwlotniczych nowego bloku sterowania z elektrycznym proporcjonalnym wychyleniem sterów pozwala znacząco poprawić parametry tego zestawu przeciwlotniczego. Jego niepodważalnym atutem jest to, że dzięki bardziej efektywnemu sposobowi wykorzystania paliwa rakietowego, bez zmiany jego energetyki, zwiększa się zasięg i prędkość samego pocisku.
Pirat to przykład rakiety, która jest naprowadzana na detektory dyskretne, naprowadzaną na odbite promieniowanie laserowe. Jest to bardzo dobra technologia, typu wybieram cel w, który chcę trafić. Jej systemy wizyjne prowadzą analizę obrazu. To pole walki decyduje dziś o trafieniu w cel, a nie operator systemu. Dlatego też uważa się, że do celów powietrznych lepiej jest strzelać detektorami pojedynczymi skanującymi. Ma to również aspekt ekonomiczny, ponieważ jest to też tańsze rozwiązanie. Mało tego układ przeciwdziałania zakłóceniom może być potężnie rozbudowany i systemów selekcji może być kilka. Natomiast w tradycyjnym układzie matrycowym, systemy selekcji są związane wyłącznie z obrazem. Jest to zatemo wiele trudniejsze, problematyczne i nie zawsze skuteczne na polu walki.
Produkty Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowego Telesystem-Mesko można będzie oglądać w trakcie trwania Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w dniach 3 – 6 września na stoisku E 55.