Naukowa nagroda trafi w tym roku w ręce kryptografów: prof. Sebastiana Fausta z Politechniki w Darmstadt oraz prof. Stefana Dziembowskiego
z Uniwersytetu Warszawskiego. W ten sposób doceniono ich dotychczasową współpracę w dziedzinie kryptografii i bezpieczeństwa IT.
Nagrodę Copernicus po raz ósmy przyznały Fundacja Nauki Polskiej (FNP) oraz niemiecka organizacja naukowa DFG.
Jury DFG i FNP wybrało dwóch naukowców ze względu na ich wybitną i wyróżniającą się współpracę w dziedzinie kryptografii i bezpieczeństwa IT.
Profesorowie Stefan Dziembowski i Sebastian Faust swoją współpracę nawiązali 10 lat temu. Ich dotychczasowe badania nie tylko koncentrują się na zastosowaniu innowacyjnych technik matematycznych w informatyce, ale również angażują wielu uzdolnionych młodych badaczy. Ich współpraca doprowadziła do powstania kilku niezwykle ważnych publikacji, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wielu społeczności akademickich w Europie
oraz miały znaczący wpływ na systemy kryptograficzne używane w praktyce.
Ich wspólna praca nad równoważnością „modelu wycieku z szumami” oraz „modelu
z losowym próbkowaniem” zdobyła prestiżową nagrodę „Best Paper Award” na konferencji EUROCRYPT 2014 i znacząco przyczyniła się do rzetelnego poznania wielu skutecznych metod obrony przed atakami typu „side-channel”, które to są uważane za jedne z największych i najpoważniejszych zagrożeń dla wielu różnych stosowanych obecnie systemów bezpieczeństwa.
Drugi obszar ich naukowej współpracy dotyczy technologii blockchain i kryptowalut.
Zaproponowali oni m.in. pojęcie „dowodów przestrzeni”, które oferują skuteczną alternatywę dla wydobywania kryptowalut niż ta wykorzystywana w Bitcoinie. Technologia ta jest na dzień dzisiejszy wdrażana z sukcesem w wielu komercyjnych projektach blockchainowych.
Ostatnim wspólnym projektem ww. naukowców jest system „Perun”, który skutecznie umożliwia wykonywanie wielu aplikacji blockchainowych w czasie rzeczywistym. Kryptografowie są ósmą parą zwycięzców, która od 2006 r. otrzymała Nagrodę Copernicus. Nosi ona imię wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika i ma na celu podkreślenie bliskiej współpracy badawczej między dwoma krajami.