Pojemniki na amunicję dużego kalibru firmy Berlopak/Scepter radykalnie zmniejszają swój ciężar transportowy. Wytrzymują ekstremalne warunki pogodowe oraz znacząco redukują szeroko rozumiane koszty w całym łańcuchu dostaw.

Od kilku tygodni umysły menedżerów branży przemysłu obronnego rozpala wiadomość o pilnej potrzebie uruchomienia produkcji amunicji kalibru 155 mm. Niektóre podmioty obecne na rynku deklarują, że na przestrzeni około 20 miesięcy powinna zostać uruchomiona w kraju produkcja tego typu amunicji. Jej pierwszy etap ma objąć linię służącą do elaboracji materiałem wybuchowym korpusów pocisków. Następnie w drugim etapie ma ruszyć produkcja samych korpusów. Plany są nie tylko wielkie, ale i bardzo ambitne, ponieważ zdolności produkcyjne ww. proj. zostały określone na poziomie 180 tys. sztuk rocznie.
Sytuacja w aspekcie bezpieczeństwa państw członkowskich NATO w Europie nie wygląda dobrze. Z analiz NATO wynika, że obłożona licznymi sankcjami rosyjska gospodarka w trybie wojennym jest wciąż nadal produkować rocznie około 3 milionów sztuk amunicji wielkokalibrowej. W tym konflikcie putinowska Rosja zużywa około
10 tys. sztuk takiej amunicji dziennie.
Plany planami, ale nikt z pomysłodawców tego typu rozwiązania nigdy jak widać nie zadał sobie pytania i nie pochylił się nad istotną kwestią nowoczesnego składowania i transportowania tak wielkich zasobów amunicyjnych, a to niezwykle istotna z punktu widzenia sukcesu kwestia tego typu biznesowego przedsięwzięcia.
Berlopak/Sceepter = innowacja
W każdym jednym amunicyjnym kontenerze znajduje się opatentowany, dostosowany do indywidualnych potrzeb układ sztauerski. Wewnętrzna tuleja, przekładki, poduszki piankowe i guma termoplastyczna zapewniają dużą amortyzację i ochronę. Tym samym bezpieczne trzymanie pocisków w miejscu zapewnia ich bezpieczne przechowywanie i transport. Wodoodporny, odporny na korozję, pleśń i innego rodzaju grzyby plastik ma kilka wyraźnych i znaczących zalet w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami wytwarzanymi z drewna i ciężkiej stali.
Istotny jest tu również aspekt ekologiczny, ponieważ zasobniki można odzyskać i ponownie wykorzystać przy minimalnym zużyciu materiału sztauerskiego – głównie oringów uszczelniających, co skutkuje zdecydowanie mniejszą ilością zanieczyszczeń. Amunicja jest dostępna z jednej strony palety, dzięki czemu ładunek na palecie może pozostać nienaruszony, co eliminuje potrzebę odpinania pasów lub demontażu. Polimerowe opakowania Berlopak/Scepter na amunicję wielkokalibrową 155 i 120 mm, posiadające certyfikat ONZ/NATO do transportu towarów niebezpiecznych. Są wykorzystywane przez siły zbrojne na całym świecie od ponad 20 lat przez: Kanadę, USA, Szwecję, Polskę, Brazylię, Norwegię, Nową Zelandię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Niemcy.
Różnica w wadze
Jest elementem nie do podważenia na ich korzyść w stosunku do tradycyjnych opakowań służących do transportu amunicji. Wynosi ona bowiem od 14 do 41 proc. Zastosowanie w ich produkcji lekkich i jednocześnie niezwykle wytrzymałych polimerów znacząco obniża obciążenie środków transportu – samolotów, śmigłowców i pojazdów kołowych, które wykorzystywane są do transportu amunicji.
Zmniejszona waga transportowa przekłada się również pozytywnie na cały budżet obronny państwa. Należy tu również pamiętać o tym, że transport jest bardzo urazogenny. Zastosowanie ww. rozwiązań przekłada się m.in. bezpośrednio na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej, dzięki radykalnemu wyeliminowaniu w służbach transportowo-kwatermistrzowskich urazów układu mięśniowo-szkieletowego.
Natomiast z punktu widzenia obciążenia samolotu, śmigłowca i pojazdu zmniejszenie masy może umożliwić załadunek dodatkowej ilości niezbędnego sprzętu lub żołnierzy. Taką sytuację ilustruje prosty przykład jakim ładunek amunicji kalibru 155 mm – poprzez zastosowanie polimerowego pojemnika Berlopak/Scepter w miejsce tradycyjnego pojemnika metalowego pozwala zaoszczędzić aż 236 kg na palecie i ponad 1500 kg w przypadku 1000 takich pojemników.
Mobilność na polu walki
Jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących sukces na dzisiejszym polu walki. Zdolność do natychmiastowego i szybkiego poruszania się kolumn transportowych ma istotne znaczenie, a wykorzystanie do tego lekkich opakowań to właśnie umożliwia. Ma to m.in. szczególne znaczenie w przypadku zespołów moździerzowych, które muszą na polu walki być w stanie szybko zająć pozycję i oddać strzał pozostając niezauważonymi.
Gwarancja długoterminowego przechowywania
W związku z obecną sytuacją geopolityczną, położeniem geograficznym Polski w Europie, pełnoskalowym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy oraz oficjalnymi zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej RP dotyczącymi planów radykalnego zwiększenia produkcji amunicji kalibru 155 i 120 mm do armatohaubic AHS Krab K9 i moździerzy M 120 Rak siły zbrojne powinny skoncentrować się nie tylko na toworzeniu zapasów amunicji, ale również nowoczesnej formy jej transportowania i przechowywania.
Rozwiązania, które oferuje i dostarcza polskiej armii firma Berlopak (http://berlopak.pl/) są bezapelacyjnie bardziej efektywne i ekonomiczne w zakresie ich wykorzystania. Wynika to m.in. z tego, że konfiguracja palet z zasobnikami Berlopak/Scepter umożliwia szybki dostęp do pocisków. Nie ma też potrzeby czasochłonnego odpinania palety i otwierania drewnianych skrzyń, wyjmowania kartonowych tub itp. w celu sprawdzenia stanu amunicji w magazynie. Wystarczy bowiem tylko odkręcić nakrętkę i wysunąć pocisk w celu jego sprawdzenia.
Dobre dla polskiej armii
To to model SC166, które jest przykładem wysoce zaawansowanego rozwiązania w zakresie przykładu opakowania wykonanego z tworzyw sztucznych, które powstałow oparciu o dziesięciolecia analiz i wniosków wyciągniętych z wielu pół walki na całym świecie. Jego niekwestionowanym atutem jest jego wykonanie z mieszanki poliwęglanu (PC) i półkrystalicznego poliestru (PBT i PET). To gwarantuje mu doskonałą wytrzymałość mechaniczną. Materiał zastosowany do jego produkcji zawiera stabilizator UV i jest uważany za samogasnący o klasie palności UL 94 HB.