Ratowanie życia ludzkiego wymaga nie tylko umiejętności, doboru odpowiednich technik, wytrwałości, ale również odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Tu nigdy nie było, nie ma i nie będzie miejsca na żadne kompromisy dotyczące tego typu sprzętu.
Przełomowy moment w projektowaniu nowoczesnych indywidualnych środków ratunkowych na świecie nastąpił dopiero w 1988 r. po katastrofie na Morzu Północnym platformy wiertniczej Piper Alpha. Spośród 226 osób, przebywających na platformie w momencie wybuchu gwałtownego pożaru, uratowało się zaledwie 61, które zdążyły ewakuować się do morza i tam oczekiwać nadejścia pomocy. Spośród tych, którzy zginęli – 14 zginęło już w morzu, z czego 13 utonęło.
Urządzenie FireFly3 amerykańskiej firmy ACR ARTEX jest formą stroboskopowej elektronicznej flary ratunkowej, która z powodzeniem zastępuje dzienne i nocne systemy piroteczniczne w sytuacji zagrożenia życia. W swojej pracy posługuje się ono silnym ksenonowym błyskiem stroboskopowym (60 błysków na minutę) o mocy 41 kandeli. Emitowane w ten sposób światło jest widoczne z odległości 3,2 km.
Diody LED emitują szerokie światło wytwarzając wiązkę światła o kącie 360 stopni. Jego zimne białe światło nie ma żółtego zabarwienia, które pozwala uzyskać bardziej widzialną wiązkę, którą można zobaczyć na znacznie większych odległościach. Dzięki energooszczędnemu mikroprocesorowi FireFly3 zapewnia maksymalną żywotność nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Dzięki jednemu zestawowi baterii litowo-jonowych AA, FireFly3 będzie pracować nieprzerwanie w trybie strobe przez ponad
56 godzin. Wytzymuje też bezproblemowo zanurzenie do 10 m.
Jego kompaktowy rozmiar powoduje, że łatwo zmieści się w każdej jednej automatycznie pompującej się kamizelce ratunkowej, kieszeni kurtki, plecaku czy nerce. Obudowa tego urządzenia została wykonana w specyfikacji znanej z jego wojskowej wersji (MS2000 M2 ACR ARTEX) dzięki czemu jest wystarczająco wytrzymała, aby przez lata sprostać użytkowaniu w najtrudniejszych warunkach. FireFly3 aktywuje się automatycznie po kontakcie z wodą lub może być uruchamiany manualnie przez jego użytkownika.
Posiada dwie pętle mocujące i pasek na rzepy sprawiają, że jego montaż do kamizelki ratunkowej, paska, plecaka lub innego elementu naszego wyposażenia jest wyjątkowo łatwy, a jego użytkownik ma go zawsze pod ręką do natychmiastowego użycia na wypadek wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.
Urządzenie to jest adresowane do wszystkich osób aktywnych zarówno na lądzie jak i na wodzie i dlatego też powinno ono stanowić podstawowe narzęzie w naszym zestawie ratunkowym. Posiada certyfikat: SOLAS, USCG, MED, IMO LSA i CE.