Pierwszy znany i opisany w historii świata śpiwór był… dywanem Euklisia. W 1876 r. został on opatentowany przez przedsiębiorcę z Newtown Pryce’a Jones’a. Jego popularyzacja na skalę globalną zaczęła się już pod koniec XIX w. Pierwszymi masowymi odbiorcami tego produktu były armie: brytyjska i rosyjska. Łącznie te dwie formacje zakupiły od niego około 100 tys. śpiworów.
W 1878 r. szkocki pisarz i niestrudzony podróżnik Robert Louis Stevenson (1850-1894) wymyślił do spania prosty w swoim założeniu worek, który z zewnątrz był wykonany z zielonego, nieprzemakalnego materiału, a wewnątrz wymoszczony ciepłym owczym futrem. Niemniej prace nad czymś ciepłym, wygodnym słowem komfortowym do spania w dzikim, nieprzychylnym człowiekowi terenie i trudnych warunkach atmosferycznych rozpoczęły się już znacznie wcześniej. Jednym z prekursorów na tym polu był wiceprezes Angielskiego Towarzystwa Alpejskiego Francis Tuckett. W 1861 r. bowiem jako pierwszy postanowił użyć typowego materiału tekstylnego, z nałożoną na niego uprzednio gumową warstwą uszczelniającą. Tym samym skutecznie też zainicjował szereg modyfikacji, które doprowadziły do powstania współczesnej wersji śpiwora.
Z biegiem lat śpiwory ewoluowały i to nie tylko za sprawą wykorzystywanych do ich produkcji materiałów, ale również pod względem swoich kształtów oraz wprowadzanych do ich konstrukcji rodzajów kaptura, kołnierzy, suwakowych zamków, sznurków umożliwiających ich ściągnięcie, naprzemiennymi zakrętami w celu utrzymania ich izolacyjnego wypełnienia na miejscu i naciągowymi akordami. Ich rozwój przez długie lata opierał się na elemencie wagi, oddychalności i kwestii zdolności opieraniu się wilgotności-wody. W 1890 r. norweska firma Ajungilak była pierwszą firmą na świecie, która wdrożyła produkcję śpiworów z nowoczesnym wypełnieniem izolacyjnym, a w 1933 r. francuski alpinista Pierre Allain przedstawił pied d’elephant tj. stopę słonia – krótki śpiwór, który można było połączyć z puchową kurtką. Oba elementy były też pokryte wodoodpornym jedwabiem cagoule.
Polska marka wyznacza kierunek rozwoju śpiworów
W 1996 r. na polskim rynku debiutuje marka Fjord Nansen, której powstanie zainspirowane zostało wielkimi, historycznymi wyprawami polarnymi, wychodzącymi poza granice ówczesnej wyobraźni, których dokonał norweski podróżnik Fridtjof Nansen. Od samego początku istnienia, misją i nadrzędnym celem Fjord Nansen było i jest popularyzowanie aktywnego podróżniczego stylu życia. Motto zespołu projektowego Fjord Nansen brzmi: „polecamy bo sami używamy”.
Mumia daje ciepło
Idealnie dopasowany do sylwetki ciała człowieka śpiwór typu mumia zdecydowanie lepiej pomaga jego użytkownikowi uzyskać odpowiednią temperaturę w jego wnętrzu. Dlatego m.in. zalecany jest on na różnego rodzaju wyprawy, podczas których mogą nas zaskoczyć delikatnie mówiąc ekstremalne warunki pogodowe.
TRONDELAND XL
Doskonałym przykładem takiego syntetycznego śpiwora jest model TRONDELAND XL RIGHT, który posiada wypełnienie z najlepszej włókniny typu MICROfill Super Therm. Jest to obecnie jedna z najlepszych włóknin, która posiada skomplikowaną budowę. Unikalna konstrukcja zastosowanych w niej mikrowłókien zapewnia użytkownikowi tego śpiwora nie tylko wysoką sprężystość, ale również dobrą izolacyjność przy jego niskiej wadze.
Cienkie włókna zastosowanej do jego produkcji włókniny są uprzednio poddawane specjalistycznej obróbce, a następnie łączone w miękką i lekką warstwę izolacyjną. Jej niekwestionowanym atutem jest też to, że zachowuje ona wysokie parametry sprężystości nawet po wielu praniach. Natomiast na zewnątrz została zastosowana tkanina typu Poliester 210T RIPSTOP. Dzięki technologii RIPSTOP, czyli przepleceniu materiału wzmocnionymi włóknami, zewnętrzna powłoka zyskuje jeszcze większa wytrzymałość.
Parametry
- Rozmiar: XL,
- Kształt: mumia,
- Materiał zewnętrzny: Poliester 210T RIPSTOP,
- Materiał wewnętrzny: Poliamid 190T,
- Wymiary po spakowaniu / kompresji [cm]: 24×41/23×31,
- Wymiary [cm]: 225 x 85 x 35,
- Na wzrost do [cm]: 200,
- Kołnierz termiczny: tak,
- Listwa termiczna: tak,
- Opcja zamka: prawy,
- T comfort [°C]: -3,
- T lim [°C]: -10,
- T extreme [°C]: -29,
- Kolor: olive drab,
- Waga [g]: 2200.
KJOLEN MID
Uzupełnieniem naszego ekwipunku w zależności od zastanych warunków może być też śpiwór model KJOLEN MID LEFT, który posiada następujące parametry użytkowe:
Parametry
- Rozmiar: MID;
- kształt: mumia;
- materiał zewnętrzny: Poliester 210T RIPSTOP;
- materiał wewnętrzny: Poliamid 190T;
- wymiary po spakowaniu/kompresji [cm]: 20×39/20×27;
- wymiary [cm]: 198 x 80 x 30;
- na wzrost do [cm]: 178;
- wypełnienie: MICROFILL SUPER-THERM;
- kołnierz termiczny: nie;
- listwa termiczna: tak;
- opcja zamka: lewy;
- T comfort [°C]: 3;
- T lim [°C]: -2;
- T extreme [°C]: -16;
- kolor: olive drab;
- waga [g]: 1300.
Model zamykany jest na dwukierunkowy zamek firmy YKK umożliwiający regulację temperatury. Dodatkowo zamek śpiwora został zabezpieczony systemem Anti-Bite, który skutecznie zapobiega wcinaniu się materiału.
Kierując się wyborem tego typu wyposażenia musimy pamiętać zawsze o tym, że choćby śpiwór był najlepszej jakości super hiper, ale zostanie przez nas niewłaściwie dobrany pod kątem jego termiki, to się najzwyczajniej w nim nigdy dobrze nie wyśpimy. Albo będziemy się trząść z zimna lub ewentualnie przegrzewać. Dlatego też należy wcześniej zrobić rozeznanie jakie warunki będą panowały nocą w miejscu, do którego chcemy się wybierać. Zasady szeroko rozumianej oceny termicznej śpiworów Fjord Nansen wraz z ich metodologią badań znajdziecie tu na stronie producenta.