Na wystawie AUSA BAE Systems pokazuje udoskonalenia konstrukcji opancerzonego wozu wielozadaniowego, torujące drogę do przyszłych wariantów AMPV,
Firma BAE Systems pokazała na wystawie AUSA 2023 nową prototypową odmianę opancerzonego pojazdu wielozadaniowego (AMPV). Wóz wyposażony w system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (CUAS), zbudowany na tym samym podwoziu, co istniejące już warianty tej rodziny pojazdów, otrzymał pakiet ulepszeń wyposażenia ExMEP, co dowodzi możliwości szybkiej integracji nowych technologii z tą uniwersalną platformą gąsienicową.
Prototyp posiada nową wymienną płytę górną ExMEP, wzmacniającą konstrukcję kadłuba AMPV i umożliwiającą szybką instalację innego wyposażenia zadaniowego. Zastosowane modułowe podejście umożliwia wdrożenie nowych wariantów wieżowych pojazdów AMPV, w tym CUAS.
Prototyp CUAS ma wieżę Moog Reconfigurable Integrated-Weapons Platform (RIwP), zastosowaną już w mobilnym systemie obrony powietrznej krótkiego zasięgu amerykańskich Wojsk Lądowych (M-SHORAD). RIwP to sprawdzona, modułowa i zdalnie sterowana wieża, która zapewnia obronę powietrzną, przeciwpancerną lub wielozadaniowość poprzez precyzyjny ogień średniego kalibru i ogień pośredni. Wersja CUAS to również systemy dowodzenia i kierowania ogniem, wykraczające poza to, co jest dostępne w obecnej flocie AMPV.
„Opancerzony pojazd wielozadaniowy to rozwiązanie na nadchodzące dekady”, powiedział Bill Sheehy, dyrektor programu AMPV w BAE Systems. „Zaprojektowaliśmy go z myślą o modułowości i elastyczności, tworząc gotową i łatwą do rozwoju platformę. Pokazanie na wystawie AUSA szerokiego spektrum zastosowań dzięki ulepszeniom ExMEP i wersji CUAS to dopiero początek możliwości wykraczających poza obecną rodzinę pojazdów. Pojazd ten będzie zapewniał żołnierzom wsparcie w walce, niezależnie od postawionych zadań.
W sierpniu 2023 r. BAE Systems podpisała umowę na wielkoseryjną produkcję pojazdów programu AMPV. Jako przyszłościowy podstawowy pojazd gąsieniowy US Army i sojuszników, AMPV zapewnia żołnierzom znaczną poprawę mocy, mobilności, interoperacyjności i przeżywalności na polu walki. Dla osób, które nie uczestniczą w wystawie AUSA.