Prowadzone przez RADMOR S.A. działania promocyjne i handlowe dotyczą rozmaitych, często bardzo odległych rynków. Jednym z takich miejsc, gdzie stale zaznaczmy swoją obecność jest tropikalna Malezja.
Dotychczas we współpracy z WB Electronics zrealizowaliśmy kilka dostaw do tego kraju. Dostarczyliśmy do tej pory ponad 1000 radiostacji osobistych R35010 wraz z akcesoriami. Radiostacje weszły na wyposażenie ośmiokołowych transporterów opancerzonych i zostały zintegrowane z systemem Fonet.
W Malezji Grupa WB, do której należy Radmor, jest stale obecna poprzez swoją spółkę WBE Technologies Sdn Bhd. To właśnie ta firma odpowiada za wyposażenie pojazdów malezyjskiej armii w nowoczesne środki łączności, serwis oraz promocję oferty Grupy na tym rynku. Obecnie w Malezji planowane są nowe programy modernizacyjne i zakupowe. W związku z tym Grupa WB wystąpiła z nowoczesną ofertą kompleksowego systemu łączności i zarządzania walką opartego o BMS Topaz, system łączności pokładowej Fonet oraz radiostacje Radmoru.
W kwietniu tego roku odbyły się zaawansowane testy polowe rozwiązania proponowanego malezyjskiej armii. Testowaliśmy między innymi radiostacje Comp@n R35010 w wersji pojazdowej i doręcznej. Cykl wymagających prób funkcjonalnych i zasięgowych odbywał się z udziałem żołnierzy i pojazdów jednej z malezyjskich brygad zmechanizowanych. Testy łączności prowadzone były według różnych scenariuszy, zakładających operowanie w terenie zalesionym, rolniczym i otwartym. Wszystko odbywało się przy bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza przekraczającej 90 proc.
Jako główny środek łączności w paśmie VHF/UHF malezyjskiej armii zaproponowaliśmy radmorowskie radiostacje z rodziny COMP@N. Podczas testów żołnierzom przybliżono funkcjonalności i możliwości transmisyjne radiostacji doręcznych COMP@N H07 oraz COMP@N H09 pracujących w paśmie 30MHz – 520MHz z mocą 5W. Dzięki możliwości wpięcia radiostacji we wzmacniacz pojazdowy można je zmienić w radiostacje pojazdowe o mocy 50W, co bardzo przypadło do gustu Malezyjczykom.
Radiostacje Comp@n w obu wersjach, doręcznej i pojazdowej, zostały poddane testom polowym. Między innymi zostały przebadane zasięgi łączności uzyskane na tych urządzeniach. Radiostacje COMP@N H07 w wersji doręcznej, pracujące z mocą 5W, były w stanie nawiązać prawidłową łączność na odległości 32 km w terenie otwartym oraz około 11 km w terenie pagórkowatym, porośniętym dżunglą. Jest to doskonały wynik, często nieosiągalny dla radiostacji o tak, w gruncie rzeczy, niewielkiej mocy.
Natomiast przy pomocy radiostacji w ukompletowaniu pojazdowym, o mocy 50 W, w terenie zurbanizowanym udało się uzyskać łączność między pojazdami oddalonymi od siebie na odległość około 34 km. Malezyjscy żołnierze przeprowadzili też test zasięgów pokazujący w jaki sposób wykorzystują oni środki łączności radiowej. Polegał on na „zaparkowaniu” jednego wozu z radiostacją COMP@N na wzgórzu o wysokości około 340 m.n.p.m. Drugi wóz, z drugą radiostacją, poruszał się na początku u podnóża wzgórza, a potem zaczął się oddalać tak niego. Maksymalny zasięg pomiędzy radiostacją bazową na wzgórzu, a drugą radiostacją mobilną, wyniósł około 51 km.
Znane i używane już w malezyjskiej armii radiostacje osobiste R35010 również zostały poddane wymagającym próbom w terenie otwartym i zalesionym. Klient miał okazję zapoznać się z funkcją retransmisji, znacznie wydłużającej zasięg łączności. Zademonstrowaliśmy także możliwość przesyłania koordynat GPS do systemu kierowania walką, który wyświetla pozycję radia na mapie.
Pomimo ekstremalnie trudnych warunków nasze radiostacje sprawiły się znakomicie. W opinii klienta ich osiągi znacznie przewyższają dotychczas testowane radia konkurencyjnych firm. Nasze testy zakończyły się sukcesem i prezentowane rozwiązanie zostało dopuszczone do użycia w malezyjskim wojsku.