To taki uniwersalny akumulator, który jest źródłem dostępu do energii, która w terenie pozbawionym odpowiedniej infrastruktury nie pozbawi nas możliwości naładowania latarki, radiostacji, smartfona, laptopa oraz wielu innych praktycznych urządzeń znajdujących się na naszym wyposażeniu.
Jest bardzo przydatnym i wymaganym w naszym arsenale sprzętu urządzeniem, które zyskuje wśród ich użytkowników ogromną popularność.
Zacznę od udzielenia odpowiedzi na najważniejsze pytanie czym jest owa stacja zasilania i co to jest za urządzenie? Otóż stację zasilania porównuje często do niezwukle popularnego powerbanku. Na czym polegają podobieństwo obu tych urządzeń? Stacja zasilania, tak samo jak standardowy powerbank, służy jako zewnętrzne źródło zasilania. Upraszczając ich działanie, możemy porównać je do takich akumulatorów, które ładujemy, by następnie przekazywać energię elektryczną do innych urządzeń. Jednak największą różnicą między zwykłym powerbankiem, a stacją zasilania jest fakt jej bardzo dużej pojemności energetycznej.
W zależności od wybranego modelu urządzenia, do stacji zasilania możemy przyłączyć od kilku do nawet kilkunastu sprzętów jednocześnie. Mowa jest tu nie tylko o małych urządzeniach typu latarka, smartfon czy laptop. Pojemność tego typu urządzeń jest nieporównywalnie większa w stosunku do małego powerbanku. Stacje zasilania bez najmniejszego problemu dostarczą nam energię niezbędną tylko do działania laptopów, PC-etów, ale również m.in. oświetlenia naszego obozowiska. Co więcej, w zależności od pojemności urządzenia XRG, ładowanie i zasilanie będziemy mogli przeprowadzać nawet przez kilka godzin, nawet przy licznych innych urządzeniach czerpiących z nich w tym samym momencie energię.
Przenośne stacja zasilając XRG umożliwiają mobilne ładowanie różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Stacje te można ładować kilkoma sposobami np. klasycznie z gniazdka sieciowego, przy użyciu ładowarki samochodowej lub paneli fotowoltaicznych. Ostatnie rozwiązanie docenią przede wszystkim osoby, które lubią spędzać czas na szeroko rozumianym łonie natury – poligonie. Proces ładowania sygnalizowany jest diodą przy porcie wejściowym. W stacjach XRG zastosowano akumulatory litowo-jonowe o żywotności do 500 cykli ładowania. Z tyłu umieszczono lampę LED o mocy 2W z trzema trybami świecenia. Porty wyjściowe na panelu przednim zaopatrzono we włączniki z diodami ułatwiające kontrolę nad ładowaniem urządzeń.