Wchodząca w skład Grupy WB spółka Radmor dostarczyła dużą partię definiowalnych programowo radiostacji osobistych COMP@N do sił zbrojnych jednego z pozaeuropejskich państw. Jest to największa jak dotąd sprzedaż eksportowa tych urządzeń. Radiostacje COMP@N to sprzęt całkowicie polski, zaprojektowany i wytwarzany przez przedsiębiorstwo z Gdyni.
Należąca do Grupy WB od ponad dekady spółka jest głównym i największym krajowym producentem zaawansowanych systemów łączności. Sprzęt wytwarzany przez RADMOR jest używany nie tylko przez Siły Zbrojne RP, ale także żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych wielu innych państw.
Radiostacje osobiste rodziny COMP@N trafiły już do Wojska Polskiego. W mniejszej liczbie są także używane przez siły zbrojne kilku innych krajów, w tym należących do NATO. Na początku listopada kilkaset systemów COMP@N zostało sprzedanych do nowego wojskowego odbiorcy z państwa spoza Europy. Polskie radiostacje staną się podstawowym środkiem łączności taktycznej w siłach zbrojnych tego kraju.
Rodzina radiostacji COMP@N
COMP@N to rodzina szerokopasmowych radiostacji doręcznych, pracujących w zakresie częstotliwości30-520 MHz z mocą do 5 W. Urządzenia mają niewielką masę i wymiary 220 x 86 x 44 mm (bez anteny). Radiostacje mogą być używane jako urządzenia mobilne (z adapterem samochodowym) lub stacjonarne.
Radiostacje programowalne COMP@N charakteryzują się uniwersalnością, elastycznością i łatwością dostosowania funkcjonalności do wymagań użytkownika. Mogą być używane do łączności fonicznej bliskiego zasięgu, do jednoczesnej transmisji mowy i danych oraz do współpracy z sieciami IPz jednoczesną transmisję głosu i danych.
COMP@N ma kolorowy wyświetlacz i klawiaturę z automatyczną regulacją natężenia podświetlenia. Radiostacja wyposażona jest w podwójny przycisk naciśnij-i-mów (PTT) i przycisk kasowania awaryjnego. Jest to rozwiązanie służące do szybkiego „wyczyszczenia” urządzenia z wszelkich nastaw. Radiostacja może być kompletowana z wzmacniaczem mocy 50 W, co zwiększa zasięg łączności.
Zaletą radiostacji COMP@N jest gotowość do przyjęcia specjalnego bloku cyfrowego przetwarzania, zgodnego z szczegółowymi wymaganiami odbiorcy. Dzięki temu urządzenie może być wyposażone w mechanizmy kryptograficzne lub specjalnie waveformy opracowane dla wybranego rodzaju wojsk lub dla określonej służby mundurowej.
Radiostacja COMP@N oferowana jest w konfiguracjach różniącą się przede wszystkim zastosowanymi waveformami (poza klasycznymi STANAG 4204 i 4205), określającymi przeznaczenie urządzenia. Należą do nich:
- BMS IP – wąskopasmowy waveform typu MANET (Mobile Ad-Hoc Network), umożliwiający transmisję cyfrowej mowy, IP, Situation Awareness, pozycji GPS i innych informacji wymaganych w systemach BMS (Battlefield Management System);
- W2FH – wąskopasmowy waveform klasy EPM (Electronic Protective Measures) umożliwiający realizację silnie zabezpieczonej transmisji mowy i danych, pracujący w trybie hoppingowym, zapewniający funkcjonalności LPD (Low Probability of Detection), LPI (Low Probability of Interception) i AJ (Anti-Jamming), synchronizacja bez GNSS (praca w ciszy radiowej do 160 dni);
- NBWF – Coalition Narrowband Waveform STANAG 5630-34 – waveform stanowiący obecnie koalicyjny standard łączności wąskopasmowej.
Radiostacje SDR
Radiostacje wojskowe służą dzisiaj nie tylko do komunikacji głosowej, ale pełnią rolę radiocentrycznej bazy dla zaawansowanych systemów dowodzenia polem walki. Służą do przesyłania danych, filmów i obrazów, istotne jest też przekazywanie pozycji obiektów ruchomych i odwzorowywanie ich położenia na mapie cyfrowej. Nowoczesne radiostacje stanowią jeden z elementów niezbędnych do osiągnięcia gotowości bojowej własnych sił zbrojnych i zapewnienia interoperacyjności z wojskami innych państw.
Siły zbrojne na szeroką skalę wprowadzają systemy komunikacji radiowej oparte na radiostacjach definiowalnych programowo i wycofują klasyczne urządzenia nadawczo-odbiorcze. Radiostacje SDR (Software Defined Radio)to w zasadzie komputery z łączem radiowym. Parametry i funkcjonalność tych urządzeń można zmieniać poprzez zmianę zainstalowanego oprogramowania zwanego „waveformem”. Określa ono sposób pracy radiostacji. Opracowano szereg waveformów o różnym przeznaczeniu. Podstawowy służy do łączności taktycznej w ramach systemów zarządzania polem walki. Inny ma przesyłać dane w systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, kolejny zostanie wykorzystany do łączności koalicyjnej.