To doskonała a zarazem prosta i niezawodna konstrukcja pistoletu z systemem bocznego zapłonu, który bynajmniej nie kojarzy się ze sportem strzeleckim, ale może stosunkowo dobrze poradzić sobie również z tego typu wyzwaniami. Jego uniwersalność jest gwarantem nie tylko zasadami szkolenia podstawowego, ale również treningom służącym doskonaleniu oraz podtrzymywaniu umiejętności strzeleckich.
Brazylia to nie tylko Puszcza Amazońska, dzikie plemiona indiańskie oraz słynny karnawał w Rio…, bo Brazylia to niekwestionowane „królestwo” różnego rodzaju firm produkujących wysokiej jakości broń i uzbrojenie, które wytwarzane jest w oparciu o najnowsze technologie i trendy, z sukcesem godnym najlepszych światowych rynków, w firmie Taurus. Uważanej nie tylko za ikonę tego typu wyrobów, ale też m.in. za bezapelacyjnie jednego z największych i najlepszych na świecie producentów broni – głównie pistoletów i rewolwerów, które są niezwykle udanymi kopiami, innych znanych firm.
Taurus posiada swoje oddziały w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Warto nadmienić, że Brazylia posiada bodaj największą w skali świata, poza supermocarstwami, produkcję broni przypadającą na jednego mieszkańca. Początki firmy Forjas Taurus SA sięgają roku 1939, kiedy założyli ją uciekający z Europy przed Hitlerem niemieccy emigranci – technicy i uzdolnieni rusznikarze z firm DWM i Walther.
Taurus TX22 wykorzystuje amunicję bocznego zapłonu .22LR (5,6×15 mm R). Pistolet posiada pojemny magazynek, który mieści w sobie 16 nabojów. Jest to broń bezkurkowa, którą wyposażono w bijnikowy mechanizm uderzeniowy, oparty na konstrukcji solidnego polimerowego szkieletu. Zamek wykonany ze stopu wysokiej jakiści aluminium posiada m.in. specjalne nacięcia, które ułatwiają jego użytkownikowi pewne przeładowanie w jego przedniej i tylnej części. Ponadto został on również wyposażony w przyrządy celownicze, które posiadają regulowaną w obu płaszczyznach szczerbinkę.
Na szkielecie TX22 osadzone są też obustronnie rozmieszczone skrzydełka bezpiecznika nastawnego. Natomiast pod jego lufą znajduje się szyna, na której można przymocować różnego rodzaju akcesoria strzeleckie takie jak m.in. latarkę lub laserowy wskaźnik celu. Ergonomczny chwyt pistoletu został pokryty charakterystyczną fakturą, za sprawą której broń ta zawsze leży pewnie w ręce strzelca.
Kaliber .22LR posiada też wiele różnego rodzaju odmian, o bardzo różnym przeznaczeniu i konstrukcji. Co ciekawe są one dostępne również w odmianach, z ładunkiem miotającym, który nadaje pociskowi prędkość naddźwiękową (Supersonic High Velocity, High Speed), poddźwiękowe (Subsonic), z pociskami tarczowymi, które najczęściej posiadają zaokręglony szczyt, myśliwskie – ołowiane lub ołowiane platerowane z tzw. wybraniem wierzchołkowym, a nawet smugowymi. Pierwszy tego typu nabój na świecie powstał w 1887 r. w amerykańskiej firmie J.Stevens Arms and Tool Co. i był przeznaczony do broni długiej. Na przestrzeni kilkudziecięsiu lat jego produkcji i modyfikacji jego ładunek był stopniowo wzmacniany, i w roku 1930 firma Remington wypuściła pierwszy w historii nabój .22LR High Velocity, o naddźwiękowej prędkości pocisku, ważącego 2,6 g dla pocisku zwykłego oraz 2,4 g dla pocisku z wybraniem wierzchołkowym.