Na początku grudnia br. podchorążowie III roku specjalności rozpoznawczej i zmechanizowanej Akademii Wojsk Lądowych przeszli intensywne szkolenie górskie.
Organizatorem ćwiczeń był Zakład Działań Specjalnych oraz Zakład Rozpoznania
i Wojsk Aeromobilnych. Uczestnicy tego praktycznego szkolenia, które odbywało się w trudnych i surowych warunkach terenowo-pogodowych mieli praktyczną możliwość zapoznania się z szeroką gamą różnego rodzaju specjalistycznego wyposażenia, z którego standardowo korzysta się takich warunkach oraz terenie. Ponadto mieli oni również możliwość zapoznania się z działaniami profilaktycznymi z zakresu różnego rodzaju zagrożeń i komplikacji zdrowotnych, do których dochodzi w trakcie prowadzenia działań na terenie górskim w okresie zimowym.
Program zaplanowanych ćwiczeń obejmował także zagadnienia związane z technikami prowadzenia nawigacji na obszarze górskim, procedury ewakuacji poszkodowanych-rannych z wykorzystaniem dostępnych podręcznych środków jak również elementy survivalu takie jak budowa różnego typu schronień umożliwiających skuteczne bytowanie w tego typu miejscu i warunkach atmosferycznych.
Ostatnim etapem szkolenia były zajęcia dobowe, których zadaniem było m.in. zaplanowanie i zrealizowanie dzienno-nocnego patrolu o charakterze rozpoznawczym połączonego z umiejętnością bytowania w tego typu warunkach.
Rolą tego typu ćwiczeń jest nie tylko zaznajomienie podchorążych z wieloma technikami prowadzenia działań militarnych w tym specyficznym środowisku walki, ale również zbudowanie-wytworzenie umiejętności dobrego i skutecznego kooperowania w małym zespole, w szczególnie trudnym i niezwykle wymagającym terenie jakim są w zimowym okresie góry. Jest to doskonały sprawdzian kondycji oraz odporności psychofizycznej, która weryfikuje zdolności przywódcze u podchorążych.