W Morskim Oddziale Straży Granicznej trwa procedura naboru do służby. Wszyscy chętni, którzy swoją przyszłość chcą związać z tą formacją, mogą składać wymagane dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach Straży Granicznej na terenie RP.
Szczegółowe informacje oraz wszystkie wzory dokumentów znajdują się na stronie internetowej w zakładce: „Rekrutacja do służby w MOSG”.
O naborze do służby można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58/524-24-24.
Należy jednak pamiętać, że funkcjonariuszem SG może zostać osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie oraz fakt w dniu przyjęcia do służby nie przekroczenia 35 roku życia.
Procedura postępowania kwalifikacyjnego podzielone jest na dwa etapy.
W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność złożonych przez kandydata dokumentów po czym odbywa z nim rozmowę kwalifikacyjną.
Kandydat do służby w szeregach SG wysyłany jest następnie na badanie psychologicznie i psychofizjologiczne – tj. badanie z użyciem wariografu.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym
z ośrodków szkoleniowych SG.
Tam kandydat rozwiązuje różnego rodzaju testy z wiedzy ogólnej oraz wybranego języka obcego. Następnie przechodzi egzamin ze sprawności fizycznej i kolejną rozmowę kwalifikacyjną.
Po pozytywnym zaliczeniu ww. procedury rekrut wysyłany jest do komisji lekarskiej, która ustala jego zdolność do ww. służby.
Osoby zainteresowane służbą w SG mają szeroką możliwość spróbowania swoich sił w wielu różnych dziedzinach, m.in. jako eksperci ds. wszelkiego rodzaju fałszerstw dokumentów, specjaliści ds. problematyki migracji lub jako członkowie załóg jednostek pływających lub przewodnicy psów służbowych.
Służba w szeregach SG to również doskonała możliwość szeroko pojętej współpracy o charakterze międzynarodowym, międzynarodowej, tak jak ma to miejsce np. w przypadku Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen k. Szczecina, gdzie służbę pełnią polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci. To także szansa na udział w wielu misjach zagranicznych na terenie np. Macedonii, Grecji i Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej SG.
Służba strażnika granicznego cieszy się w społeczeństwie dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na określony prestiż, ale również aspekty finansowe, w skład których wchodzą też liczne dodatki. To również stabilność i pewność zatrudnienia oraz ogromne możliwości rozwoju osobistego, awansu czy prozaicznie przeżycia niezwykłej życiowej przygody.