Winston P. Wilson & Armed Forces Skill at Arms Meet Sniper Championships 2020 to cykliczne zawody, które odbywają się od 1971 roku. Ich organizatorem jest Gwardia Narodowa USA. Początkowo ich celem było wyłonienie elity strzelców wyborowych. Z czasem do udziału w ww. imprezach zaczęli być również zapraszani żołnierze z innych państw, w tym z Polski.
W tegorocznych zawodach, w bazie Fort Chaffee na terenie stanu Arkansas udział wzięło 27 dwuosobowych zespołów ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Polski oraz Danii.
Wojsko Polskie reprezentowali studenci wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych: sierż. pchor. Krzysztof Rokicki oraz sierż. pchor. Krzysztof Chapski, którzy są członkami Sekcji Strzelań Długodystansowych i Taktycznych.
Konkurencje zawodów obejmowały nie tylko strzelania dzienne i nocne do celów ruchomych o charakterze precyzyjnym na różnych dystansach, ale również wykrywanie i likwidowanie wybranych celów znajdujących się w stanie zamaskowanym.
Polacy korzystali z karabinów wyborowych używanych przez amerykańską armię: 7,62-mm M110 SASS, .300 Win Mag M2010 ESR. Do ich dyspozycji były również: karabinek 5,56-mm M16 oraz 9-mm pistolet M9.
Wszelkie konkurencje ww. zawodów odbywały się według zasady „blind shoot” – tj., że ich uczestnicy nie wiedzieli wcześniej, jak będzie wyglądała realizacja kolejnego zadania. Większość strzelań wykonywana była z tzw. „zimnej lufy”, co stanowiło dodatkowe wyzwanie przy nieznanych dystansach do celów i kierunku oraz sile wiatru.
Organizatorzy zadbali o szeroki wachlarz ćwiczeń, który m.in. obejmował strzelanie podczas biegu z obciążeniem, mierzenie do celu po zakończeniu biegu lub po przeniesieniu w wyznaczone miejsce ważącego 90 kilogramów manekina.
Dużą wagę przykładano do realizacji szybkich strzelań dynamicznych, które różnią się swoją specyfiką od tradycyjnych statycznych treningów snajperskich, w których jest niezbędny czas na rozpoznanie danej sytuacji, przygotowanie konkretnego planu, dokonanie stosownych pomiarów odległości oraz dokładnego sprawdzenia nastaw. Zawodnicy strzelali też z wysokości lub zza zasłony.
W trakcie rozgrywanych nocnych konkurencji strzeleckich zawodnicy mieli do swojej dyspozycji urządzenia: AN/PEQ-15 oraz STORM-1.
Dużym sukcesem polskiego zespołu snajperskiego okazał się celny strzał oddany z odległości 1.365 metrów do celu o wymiarach 100×50 cm.
Ostatecznie Polacy uplasowali się na 14 miejscu wśród grona 27 profesjonalnych zespołów snajperskich.