Poniżej publikujemy druga część artykułu poświęconego zagadnieniu Get Home Bag. W niej znajdziecie kilka porad dotyczących zawartości tej torby, dzięki której w wypadku apokalipsy Zombie uda Wam się wydostać z mordoru, zrobić zakupy w Galmoku, odebrać dzieci ze szkoły i bezpiecznie wrócić do domu. 😉
Może tak się zdarzyć, że nasza droga z pracy, szkoły do domu będzie długa i niebezpieczna. Warto wtedy mieć ze sobą zestaw GHB.W Hollywood główny bohater nagminnie rezygnuje z dłuższej drogi wybierając krótszą, ale niebezpieczną, z emocjonującym spotkaniem w najciemniejszym punkcie. Przewidywalne, prawda? Ty tak nie postępuj. Twoja przewaga ma wynikać z przygotowania i planowania.
O tym warto pamiętać
Wpływ na zawartość GHB ma odległość do pokonania, ilość i rodzaj przeszkód, ogólna charakterystyka otoczenia i kondycja. Przeciętny człowiek dystans 10 km przejdzie w około dwie godziny. Decyduje o tym wiele czynników począwszy od wspomnianej sprawności, skomplikowania terenu, pogody i… butów. W miejskim obuwiu, marynarce i z torbą kurierską na ramieniu dystans trzech kilometrów raźnym krokiem pokonuję w około 20 minut. Oszacowanie tych wartości pozwoli określić zapotrzebowanie na wodę i żywność. Kolejną sprawą jest analiza mapy, wybór tras oraz sposobów poruszania się pamiętając o improwizacji. Jak ominąć jedyny most, który teraz wygląda jak parking Volkswagena po aferze z dieslami? Skorzystać z tunelu pod rzeką, czy próbować dotrzeć do kolejnej przeprawy? Jak bezpiecznie przejść po gruzowisku, jak zabezpieczyć się przed toksycznymi oparami z pożarów? Czy będę zmuszony stawić czoła zamieszkom? Czy muszę zabrać dziecko z szkoły? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań skrystalizują zarys Twojego zestawu Get Home Bag.
Podstawowy skład naszej GHB
Przy doborze materiałów do GHB kierujmy się lekkim minimalizmem. Poniżej przedstawiam listę, którą łatwo rozbudujesz o własne dodatki determinowane stylem życia, otoczeniem i przyzwyczajeniami.
Woda to najważniejsza rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę. Minimum to 0,7 litra, optymalnie w metalowej butelce, która daje możliwość zagotowania. Filtr słomkowy np. Lifestraw® i tabletki do odkażania pozwolą korzystać z wody znalezionej po drodze.
Żywność. Długotrwały marsz, stres, warunki atmosferyczne, przeszkody terenowe, to wszystko pozbawia energii, którą musisz uzupełniać. Wystarczą lekkie przekąski i batoniki energetyczne – dwie/ trzy sztuki. Nie wymagają przygotowania do spożycia, można je jeść nie przerywając naszego marszu, czy podróży.
Apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowym elementem każdej wyprawy bez względu na okoliczności a tym bardziej muszą trafić do torby GHB. Plastry, bandaże, gaziki, leki przeciwbólowe, na biegunkę i gorączkę, opaska uciskowa, nożyczki, zapasowe okulary korekcyjne, maska antysmogowa/przeciwpyłowa. Także koc NRC, śpiwór lub płachta awaryjna, który posłużyć może m.in. do budowy prowizorycznego schronienia.
Kompas i mapa z zaznaczoną trasą i niebezpiecznymi miejscami, ewentualnie punktami do uzupełnienia zapasów. Opcjonalnie mapa topograficzna, która pozwoli zaplanować trasę z dala od uczęszczanych dróg. Pamiętaj, że Internet i bateria w telefonie nie są wieczne.
Krzesiwo, zapałki sztormowe i zapalniczka w razie potrzeby umożliwią rozpalanie ognia niemal w każdych warunkach. Krzesiwo jest odporne na wilgoć, ale zapałki, zapalniczkę i ewentualnie rozpałkę przechowuj w szczelnym pojemniku lub torebce strunowej.
Latarka z kompletem zapasowych baterii i kilka świateł chemicznych popularnych lightstick’ów również powinny znaleźć się w naszym zestawie GHB. Baterie przechowuj w torebce strunowej lub szczelnym pojemniku. Nie zapomnij o power-banku z kablem usb.
Multitool to doskonałe wielofunkcyjne narzędzie przydatne nie tylko przy budowie prostego schronienia, ale także umożliwiające wydostanie się z pułapek jak winda, czy klatka schodowa, otworzenie okna, skrzynki, czy podważenia drzwi. Najlepiej zainwestować w narzędzie wysokiej jakości, aby mieć pewność, że multitool nie polegnie na pierwszej lepszej siatce ogrodzeniowej czy mutrze. Wystarczy model wyposażony w podstawowe narzędzia, jak mocne szczypce do przecinania, piłkę, nóż, otwieracz i śrubokręt.
Samoobrona. Nie każdy posiada pozwolenie na broń palną, zamiast tego można użyć innych przedmiotów jak duży nóż survivalowy, mini łom, multitool lub gaz obronny.
Résumé
Get Home Bag może zostać wzbogacony o dziesiątki przedmiotów, których dodanie warto rozważyć po uprzednim skompletowaniu materiałów podstawowych. Wiele z nich można swobodnie nosić przy sobie jak folder, mini latarka, wykonana z paracordu bransoleta z krzesiwem i gwizdkiem, długopis kubotan, niewielki pojemnik przypięty do kluczy zawierający jeden lub dwa banknoty i wiele innych. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby, dlatego sposób dostosowania zależy wyłącznie od osobistych preferencji.
Wszyscy bez wyjątku myślimy, jak najszybciej wrócić do domu i swoich bliskich, ta motywacja rośnie w sytuacji zagrożenia, dlatego powinieneś mieć torbę GHB. Posiadanie zestawu ratunkowego daje przewagę nad innymi, daje motywację i siłę niezbędną do przetrwania. Budując GHB nie możesz rozważać „jeśli”, lecz „kiedy”. Takie podejście sprawi, że w chwili próby nie dołączysz do tłumu bezradnych i przestraszonych ludzi. Posiadanie nawet najlepszego wyposażenia nie zastąpi pracy nad sobą – ćwicz umiejętności survivalowe i buduj kondycję.
Nie wierzę w apokalipsę zombie, mitologiczny kres świata i biblijnej skali zagładę. Zamiast ostrzyć widły na zombiaki chcę być przygotowany na realne okoliczności kryzysowe dalekie od boleściwych historyjek z mediów. Rozważań nie kategoryzuje w widełkach wiary, ale kalibru docierających informacji. W kontrze usłyszę, że trzeba wierzyć w państwo i podległe służby, które podołają w przypadku zaistnienia poważnej sytuacji awaryjnej. Uważam, że każde działanie będzie lepsze od siedzenia w miejscu. Czekać nie warto bo pomoc może nigdy nie nadejść. Nie lubisz określenia preppers? Więc uznaj to za pragmatyzm i dalekowzroczność – zbuduj swój zestaw Get Home Bag!