W społecznej świadomości 13 dzień miesiąca jest kojarzony się z pechem, jakimś nieszczęściem. Jednak dla wielu z nas 13, a szczególnie 13 czerwca to dzień, w którym swoje święto obchodzi najsłynniejsza, czołowa polska jednostka specjalna – Jednostka Wojskowa GROM.
W tym roku komandosi z ul. Marsa obchodzą 29 urodziny swojej Jednostki, która należy do ścisłej światowej elity sił specjalnych (zaliczana do tzw. Tier One) i zajmuje szczególną pozycję w naszej armii, będąc pierwszą w pełni zawodową jednostką specjalną w Wojsku Polskim.
13 lipca 1990 r. minister Kozłowski podpisał rozkaz nr 001/90 o utworzeniu w strukturze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jednostki Wojskowej 2305, która otrzymała nazwę GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego lub Manewrowego). Podlegała ona bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych. Pierwszym dowódcą i twórcą został pułkownik (od 15 sierpnia 1996 r. generał) Sławomir Petelicki (1946-2012). Do swojego zespołu dobrał m.in. Leszka Drewniaka (1951-2007 )- mistrza karate shotokan (V dan) i jujitsu (IVdan), kierownika wyszkolenia Polskiego Związku Karate i oficera Biura Ochrony Rządu, znanego w jednostce jako „Diabeł”.
W dniu 4 sierpnia 1995 r. JW GROM przyjęła tradycje legendarnych spadochroniarzy Armii Krajowej i nosi imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Świętując urodziny współczesnych Cichociemnych warto pamiętać o historii i zasługach ich historycznych poprzedników.
1 października 1999 r., w związku z akcesją Polski do NATO (12 marca 1999 r.) co wymusiłousuwanie z MSW jednostek o charakterze wojskowym, GROM został przekazany do Ministerstwa Obrony Narodowej.
GROM szkolił i współpracował z najbardziej renomowanymi jednostkami na świecie, jak 1stSFOD Delta, US Navy SEAL, Special Boat Unit (SBU), 10. SFG, 160 SOAR, 22 Special Air Service Regiment (22 SAS) i morskiej Special Boat Service (SBS).
Jak powiedział twórca i pierwszy dowódca GROM, gen. Sławomir Petelicki: „Wzięliśmy to, co najlepsze z Delty, Navy SEAL, SAS i SBS, łącząc to z polskim duchem, dumą i poświęceniem pod hasłem – Bóg, Honor, Ojczyzna.”
Pierwszą zagraniczna misją bojowa JW GROM była operacja „Uphold Democracy” w Republice Haiti w 1994 r. Był to również debiut medialny Jednostki, o której istnieniu wtedy po raz pierwszy poinformowano w mediach
Historia działań JW. GROM poza granicami kraju, poza wspomnianą operacją na Haiti, obejmuje również działania na Bałkanach (1996-2000), Kuwejt (2002-2003), Irak (2003-2008), Afganistan (2002-2014: Bagram, Kandahar, Ghazni). To te znane i obecne w mediach, inne pozostają tajne.
Te najbardziej spektakularne akcjeto:
- pojmanie i aresztowanie serbskiego zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia zwanego „rzeźnikiem z Vukowaru” (27.06.1997 r.);
- zdobycie irackiego terminalu przeładunkowego ropy naftowej KAAOT (Khawar Al Amaya Offshore Terminal) (marzec 2003 r.);
- udział w operacji (razem z amerykańskimi siłami specjalnymi) opanowania elektrowni wodnej i tamy Mukarain (kwiecień 2003 r.)
- uwolnienie Ghulama Rasoul porwanego i przetrzymywanego przez talibów w dystrykcie Andar (Afganistan);
- uwolnienie Tazagula – przedstawiciela Ministerstwa Edukacji na Dystrykt Andar;
- uwolnienie afgańskiej parlamentarzystki – Fariby Kakar.
Wyrazem profesjonalizmu żołnierzy JW GROM oraz dowodem na duże zasoby tzw. żołnierskiego szczęścia, jest fakt, że jednostka do tej pory poniosła tylko jedną stratę bojową. W dniu 23 stycznia 2013 r. poległ podczas wykonywania zadania bojowego w Afganistanie mjr. Krzysztof Woźniak (1976-2013) służący w Jednostce od 2007 r. (od 2008 r. w strukturach bojowych Jednostki). Major Woźniak został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
W dniu ich święta życzymy wszystkim żołnierzom, obecnym oraz byłym, JW GROM, aby nigdy nie zabrakło im ich żołnierskiego szczęścia i dziękujemy za ich służbę dla naszego kraju zgodną z mottem Jednostki: Tobie Ojczyzno.