Obecnie softsehllowa odzież towarzyszy nam od kołyski aż po grób a każdy producent odzieży turystycznej, czy taktycznej posiada w swojej ofercie tzw. softshelle. Z tego rodzaju materiałów wykonywane są zarówno spodnie oraz kurtki, jest on również stosowany w butach oraz innych elementach odzieży termoaktywnej zwanej również funkcjonalną.
Miękka skorupa
W tym miejscu warto cofnąć się do genezy powstania tkanin typu softshell, czyli lekkiego, bezmembranowego materiału, którego głównym przeznaczeniem miała być ochrona przed wychładzającym działaniem wiatru. Jednocześnie miał on charakteryzować się wysoką oddychalnością, a więc zdolnością do odprowadzania pary wodnej produkowanej przez naszą skórę podczas wysiłku fizycznego.
Softshell stanowić miał także alternatywę dla tzw. hardshelli, czyli wysoce wodoodpornych tkanin z membraną, które mają niższą oddychalność i zwykle są sztywniejsze. Kiedyś przeciwdeszczowa odzież membranowa była również cięższa, ale nowe technologie tę różnicę zniwelowały.
Obecnie softshelle to także materiały z membraną, choć nadal stanowią one alternatywę dla hardshelli i związanych z nimi trzech warstw ubioru: bielizny termicznej, polara oraz kurtki z membraną, gdyż zapewniają odpowiedni komfort nawet tylko w połączeniu z bielizną funkcjonalną.
Niezależnie od tego jakiego softshella używamy, to warto pamiętać, że kurtka lub spodnie softshell to część systemu odzieży termoaktywnej. Sam zewnętrzny softshell nie będzie działać, jeśli nie będzie uzupełniona odpowiednią bielizną (np. koszulką termoaktywną). Jeżeli założymy pod spód zwykłą, bawełnianą koszulkę, to w przypadku aktywności, wysiłku fizycznego, nie odprowadzi ona potu wystarczająco szybko i w rezultacie cała wilgoć pozostanie na skórze.
Również w ofercie słoweńskiej marki UF PRO należącej do spółki UNI&FORMA znajdziemy softshellowa odzież taktyczną, w tym kurtkę Delta Eagle Gen. 2, bohatera niniejszego artykułu.
Na umiarkowany klimat
Choć kurta Delta Eagle jest zaliczana przez producenta do kategorii odzieży softshellowej to nie jest ona typowym lekkim softshellem. I nie chodzi tu o samą wagę kurtki, wynoszącą w rozmiarze L – 1,05 kg, a raczej o zastosowanie w laminacie, z którego jest uszyta, membrany z ekspandowanego PTFE (ePTFE – Politetrafluoroetylen), czyli teflonu.
Jego zewnętrzną warstwę stanowi poliestrowy materiał o lekko chropowatej fakturze,
Środkową wspomniana membrana ePTFE, a wewnętrzna wykonana jest z mikropolaru. Dodatkowo z zewnątrz kurta została pokryta impregnatem DWR (Durable Water Repellent) To rozwiązanie zapewnia nie tylko ochronę przed wiatrem, dobra izolację termiczną ale również do pewnego stopnia (intensywności opadu) wodoodporność.
Ze względu na zastosowaną membranę pewnemu ograniczeniu uległy zdolności materiału do odprowadzania pary wodnej produkowanej przez naszą skórę podczas wysiłku fizycznego. To nie jest cienki softshell do biegania, czy innego podobnego intensywnego wysiłku fizycznego. To kurtka do pracy w umiarkowanych warunkach klimatycznych, która ma działać zarówno gdy wykonujemy dość statyczne zajęcia, jak i gdy maszerujemy z plecakiem.
Stąd też po bokach kurtki znalazły się długie, zamykane zamkami (z dwoma suwakami), szczeliny wentylacyjne do doprowadzania nadmiaru wilgoci, ciepła przy większej aktywności ruchowej lub wyższych temperaturach otoczenia. Od środka podszyte są one siatkowym materiałem z odpowiednim naddaniem umożliwiającym ich swobodne rozszerzanie w trakcie ruchu. Nie jest go jednak za dużo i nigdy nie udało mi się go przyciąć w trakcie zapinania zamka.
Oczywiście wszystkie zastosowane w kurtce zamki są bryzgoszczelne a na ich suwakach widnieje logo YKK. Także główny zamek kurtki zapinany jest dwoma przeciwbieżnymi suwakami, co umożliwia np. sięgnięcie do rzeczy zamocowanych na pasku spodni bez konieczności rozpinania całej kurtki.
Kieszeniowa full opcja
Osiem kieszeni w jednej kurtce to sporo miejsca na przenoszenie różnych potrzebnych i przydatnych elementów codziennego wyposażenia. Mnie się nie udało zapełnić wszystkich kieszeni, ale nie można mieć zastrzeżeń do ich użyteczności, czy to ze względu na wielkość, czy dostęp do nich. W Delta Eagle mamy więc dwie duże kieszenie na piersiach do których dostęp możliwy jest z dwóch stron, co pozwala na sięganie do nich tylko jedną ręką, w sytuacji gdy druga jest „zajęta” lub niesprawna. Mnie osobiście brakuje w tej kurtce kieszeni na wysokości bioder, do trzymania w nich dłoni, ale to raczej kwestia osobistych upodobań, a nie wada projektu UF PRO.
We wnętrzu każdej z kieszeni na piersiach przyszyta jest mała pionowa kieszonka, mieszcząca np. etui z kartami kredytowymi lub plastikowymi dokumentami/identyfikatorami, czy standardowy magazynek do karabinka M4/M16.
Jeszcze więcej kieszeni
Z kolei na rękawach rozmieszczono w sumie 4 kieszenie: na ramionach i przedramionach. Te naramienne są większe, mieszczą np. smartfona z wyświetlaczem o przekątnej 5,5”, notatnik Rite in the Rain lub złożoną mapę itp. W mniejsze na przedramionach pomieszczą np. Samsunga Solida B2710, czy opatrunek indywidualny. Oczywiście wkładanie tam bardzo sztywnych i ciężkich przedmiotów jest mało komfortowe i utrudnia ruchy rękoma. Kieszenie na rękawach mogą być również wykorzystane w charakterze dodatkowych otworów wentylacyjnych, co jest możliwe dzięki wykonaniu ich wnętrza z siatki.
Do tego dochodzą dwie całkiem spore kieszenie wewnętrzne na wysokości klatki piersiowej, wykonane z takiej samej siatki jak w szczelinach bocznych kurtki i w kieszeniach na rękawach.
Jeśli już jesteśmy przy rękawach, to na ich końcach znajdują się patki z taśma velcro służące do regulacji mankietów oraz polarowe ocieplacze nadgarstka i głównej części dłoni z otworem na kciuk.
Kaptur trzyma się mocno
Wysoki kołnierz kurtki mieści w sobie kaptur o ciekawej konstrukcji. Jest on wykonany z bardzo lekkiego, wodoodpornego 3-warstwowego laminatu micro-gird. Zastosowano w nim również swego rodzaju wewnętrzny fasunek z regulacją za pomocą taśmy velcro oraz niewielkim daszkiem. System ten pod nazwą Hood/Harness® utrzymuje kaptur na głowie, dzięki czemu śledzi on wszystkie ruchy głowy, nie ograniczając widoczności przy skrętach szyi, jak to zwykle bywa w przypadku noszenia kapturów. Utrzymuje on także kaptur na naszej głowie, gdy wieje wiatr lub biegniemy. Dodatkowa cechą tego rozwiązania jest zapewnienie przepływu powietrza wewnątrz kaptura oraz nieograniczanie słyszalności, gdyż materiał kaptura nie przylega bezpośrednio do głowy.
Innym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Delata Eagle Gen. 2 są naramienne poduszki/wkładki UF PRO® air/pac® spełniające dwa zadania: podniesienie komfortu podczas noszenia plecaka oraz likwidację tzw. mostków termicznych, czyli miejsc którymi będzie uciekać ciepło, pomiędzy skórą a przylegającym do niej materiałem kurtki.
Podsumowanie
Lubię kurtkę Delta Eagle Gen 2 i chodzę w niej bardzo często, to chyba najczęściej używana przeze mnie kurta i wcale nie z powodu braku innych kurtek.
Pomimo intensywnej „eksploatacji” kurtka wygląda, jak nowa, jedynie polarowe ocieplacze nadgarstka uległy zmechaceniu, głównie jednak z winy użytkownika, który zakładał rękawiczki z zapięciem „na rzep”. A jak wiadomo haczyki na taśmie velcro lubią się czepiać różnych materiałów.
Można oczywiście lubić lub nie design marki UF PRO, trochę może optycznie ciężki, szczególnie w przypadku linii Stryker czy Delta z dużą ilością zamków. Rzecz gustu a o tych jak wiadomo się nie dyskutuje. Jednak trudno kurtce Delta Eagle Gen. 2 odmówić funkcjonalności, komfortu oraz zapewnienia odpowiedniej izolacji przed wiatrem oraz niezbyt intensywnymi opadami deszczu. Jeśli chodzi o jej oddychalność, komfort noszenia w trakcie intensywnego wysiłku, to trzeba pamiętać iż jest to kurtka na chłodniejsze dni, która idealnie sprawdzi się w okresie jesień – zima – wiosna oraz latem ale przy temperaturach powietrza nie przekraczających 200C. Zimą oczywiście można ją używać zakładając pod nią odpowiednia bieliznę termiczna i polar, choć nie będzie ona tak grzać przy temperaturach poniżej zera, jak np. kurtka UF PRO Delta OL 2.0 (SO 1/2016). Delta Eagle Gen. 2 to kurtka na umiarkowany klimat.
Oferowana jest w rozmiarach: S, M, L, XL, 2XL, 3XL oraz w dwóch kolorach: oliwkowym (Brown Grey) i czarnym (Black).