Czy kiedyś złapałeś się na tym, że pół nocy konfigurujesz sprzęt przed lustrem? A inni domownicy patrzą na Ciebie, jak na gościa z innej planety?
W pierwszej części opisałem krótko typy kabur oraz materiały z jakich są produkowane.
W drugiej części skupiłem się na systemach blokady, zabezpieczenia broni w kaburze.
Teraz w trzeciej części opiszę systemy montażu kabury do strzelca, bo w końcu sama kabura za nami chodzić nie będzie.
Kaburę do strzelca można przytwierdzić na wiele sposobów – taśma klejąca jest jednym z nich, ale raczej nie najlepszym. 😉
Część systemów montażu jest uniwersalna i wszyscy producenci ich używają w jakiejś odmianie. Jest też część rozwiązań opatentowanych i specyficznych dla danego producenta, opiszę te najbardziej popularne na naszym rynku.
“Płetwa” – to najprostszy i najszybszy sposób montażu kabury. Jest to spory kawałek tworzywa sztucznego, wyprofilowany na kształt biodra, który wprowadza/wkłada się do wewnątrz spodni, tak że kabura pozostaje po zewnętrznej stronie.
Blokada płetwy odbywa się zazwyczaj poprzez pazur lub inne wypustki, które blokują się na pasie albo materiale od wewnętrznej strony spodni. Niektóre firmy dodatkowo stosują po wewnętrznej stronie płetwy gumowaną powierzchnię, która ma zapewniać dodatkową trakcję. W teorii wszystko pięknie działa, ale widziałem już nie raz, gdy podczas dobywania broni strzelec wyjął broń razem z kaburą. Zdarza się też tak, że można ułamać/oderwać kaburę od płetwy – szczególnie w przypadku próby zaboru broni. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość montażu oraz brak konieczności zdejmowania pasa, wystarczy wsunąć za pasek i sprawa załatwiona.
Belt loop – to jeden z wygodniejszych i najprostszych systemów. Pętle/przelotki wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Można przyjąć, że belt loop to również otwór w kaburze który pozwala na przeplecenie pasa. Taki rozwiązanie stosowane jest w klasycznych skórzanych naleśnikach.
Natomiast plastikowe szlufki wykonywane są często z kydexu lub innego tworzywa. Osobiście mam mniejsze zaufanie do wyginanych kydexowych szlufek. Doskonale za to spisują się kabury z gotowymi szlufkami – wykonanymi metodą wtryskową co zapewnia im odpowiednią odporność i powtarzalność.
Klipsy / Pętle z napą / itp – kabury IWB jak sama nazwa wskazuje są noszone wewnątrz spodni. Aby je przymocować do pasa stosuje się różnego rodzaju specjalistyczne klipsy lub pętle z napą.
Celem tego typu rozwiązań jest blokowanie się o pas albo elementy odzieży, tak aby można było bezpiecznie dobyć broń. O ile pętle są stosunkowo duże i widać je na pasie o tyle klipsy są zazwyczaj niemal niewidoczne. Najnowsze klipsy są nawet skonstruowane w ten sposób aby umieszczać je bezpośrednio na spodniach a pasek je dociska, dodatkowo blokują się dolnym hakiem. Znajdziemy na rynku również klipsy wykonane z grubego kydexu, wyglądają ładnie i można im nadać różne kształty jednak ich trwałość jest mniejsza od tych wykonanych w technologii wtryskowej.
TEK LOK – autorskie rozwiązanie firmy Bladetech, które na stałe zagościło w świecie kabur. Jest to system mocowania oporządzenia do pasa. Kabura jest przykręcona śrubami z jednej strony TEK LOK-a, zaś z drugiej umieszczony jest otwierany element pozwalający zaczepić całość na pasie. System o tyle wygodny, że pozwala na dostosowanie do szerokości pasa oraz ustawić kaburę pod dowolnym kątem. Całość wykonana z tworzywa sztucznego, bardzo wytrzymała i bardzo szybka w montażu.
Poza wymienionymi powyżej systemami troczenia szpeju istnieją jeszcze systemy szybkiego montażu. Jeżeli zależy Ci na częstej zmianie np. kabury do broni albo jesteś operatorem jednostek specjalnych, który w czasie poruszania się pojazdem chce zdjąć kaburę z pasa i przepiąć na kamizelkę to właśnie takie systemy są do tego idealne. 😉
Safariland QLS – Quick Locking System składa się z widelca i odpowiedniego adaptera. Adapter mocujemy do pasa, kamizelki albo innego elementu oporządzenia a widelec montujemy do kabury. System bardzo prosty działa na zatrzask i pozwala w kilka sekund przepiąć broń między adapterami. Minusem tego systemu jest jego grubość – zastosowanie go w kaburze dodaje około 1,5 cm. Dla jednych to zaleta ułatwiająca dobycie broni a dla innych wada poszerzająca obrys strzelca.
https://www.youtube.com/watch?v=DOJveNWU9LQ
G-code RTI – rozwiązanie podobne do QLS jednak fima G-code zastosowałą metalowa płytkę z wypustkami oraz panel z otworami. Co do zasady działania jest taka sama, jednak system RTI jest nieco chudszy od QLS i ma więcej wariantów. Płytka montażowa występuje przynajmniej w trzech wersjach, więc trzeba wiedzieć co się wybiera. Natomiast sam system jest bardzo stabilny, nie ma żadnych luzów a demontaż i wymiana np. kabury zajmuje kilka sekund.
Blackhawk QDS – Quick Disconnect System, system analogiczny co do zasady do poprzedników. Charakterystyczna płytka o kształcie dużej zębatki i do tego adapter. System sztywny, stabilny i bardzo szybki w wymianie. Z wymienionych powyżej jest najgrubszy i najbardziej odsuwa kaburę od ciała. Konstrukcja montażu pozwala, za pomocą śrub, na ustawienie kabury pod niemal dowolnym kątem.
Wszystkie z wymieniowych systemów wymuszają kupno adapterów i przywiązują użytkownika do systemu, jednak dają ogromną przewagę w stosunku do systemów typu belt loop
***Wujek dobra rana
Bez względu na rodzaj systemu montażu czy też materiałów z jakich jest wykonana kabura albo montaż warto regularnie przeglądać swój sprzęt. Trzeba kontrolować, czy śruby się nie poluzowały (w razie potrzeby zastosować Loctite), czy żadne z plastikowych elementów nie popękały. To w końcu tylko kawałek tworzywa sztucznego, który może ulec uszkodzeniu.