W momencie uzyskania upragnionego pozwolenia następuje wielka euforia, bo po długim oczekiwaniu w końcu przychodzi ten moment, kiedy możemy wreszcie kupić pierwszy pistolet. Teoretycznie powinno być już z górki, ale czy tak jest naprawdę? Mamy już swój upragniony pistolet, jednak noszenie go w oryginalnej skrzyneczce i strzelanie ze stolika “zalatuje” amatorszczyzną (chyba, że jesteś strzelcem tarczowym i przygotowujesz się do olimpiady 😉 ).
Przyjmijmy dla ułatwienia, że kupiliśmy sobie glocka i stoimy przed wyborem kabury. Wpisując tą frazę do wyszukiwarki google wyskakuje milion stron a jak wpiszesz to po angielsku, to poszukiwania kaburowego “złotego Graala” będą trwały do Twojej śmierci.
Jak więc biedny, początkujący strzelec ma się w tym połapać? Co kupić, żeby nie okrzyknięto go “Januszem strzelnicy”? A co ważniejsze, co kupić żeby bezpiecznie trenować? W kilku najbliższych artykułach postaram się przybliżyć Wam temat kabur i wyjaśnić podstawowe pojęcia z nimi związane.
Zaczynam.
Rodzaje kabur
Tutaj posłużę się nazewnictwem amerykański, bo tak będzie łatwiej coś znaleźć w Internecie, gdyby ktoś chciał dalej zgłębiać temat.
IWB – Inside the Waistband Holster – czyli kabura noszona wewnątrz spodni, po wewnętrznej stronie paska. Rozwiązanie dedykowane do skrytego noszenia pod odzieżą wierzchnią. Nieco “wolniejsze” od klasycznych kabur i wymagają gruntownego treningu z dobywania i ponownego odkładania broni. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że spodnie powinny być nieco luźniejsze, na tyle żeby ten pistolet z kaburą się zmieścił.
AIWB/ACH – Appendix Inside the Waistband Holster/Appendix Carry Holster – rodzaj kabury IWB przenoszonej z przodu, na wysokości wyrostka robaczkowego. 😉 Ostatnio bardzo popularny i mający wielu wyznawców. Z jednej strony takie przenoszenie zapewnia bardzo dobre ukrycie broni, przy zachowaniu kontroli nad nią nawet w tłumie. Z drugiej jednak strony, w przypadku osób z wydatnym mięśniem piwnym, taka kabura nie zda egzaminu. Dodatkowo na początku przenoszenie broni w ten sposób wydaje się ryzykowne, ponieważ broń jest wycelowana we wrażliwe strefy, jednak z czasem i treningiem obawy znikają.
OWB/Belt Holster – Over the Waistband Holster – kabura noszona na pasie z boku na godzinie trzeciej/czwartej (dla leworęcznych ósma/dziewiąta). To najbardziej klasyczne rozwiązanie, oferowane przez większość producentów kabur, stąd oferta rynkowa jest bardzo bogata i różnorodna. Jednak tego typu kabury są nieco trudniejsze w ukryciu i wymagają od ich posiadacz stosowania odpowiedniej odzieży wierzchniej. Poza CCW (carrying a concealed weapon) tego typu kabury wykorzystywane są w sporcie, przez funkcjonariuszy policji czy innych służb mundurowych oraz wszelkiej maści trzy literowych tajniaków 😉 – stąd ich ogromna popularność.
Drop Leg Holster – kabura udowa popularna wśród osób, które aspirują do miana tęczowych komandosów 😉 lub po prostu stosują nieco bardziej taktyczną konfigurację sprzętu. Taka kabura dobrze przylega do nogi a przy prawidłowej konfiguracji jest równie szybka przy dobyciu, co OWB. Rozwiązanie z panelem udowym pozwala na “opuszczenie” kabury poniżej poziomu balistyki (kamizelki z wkładami balistycznymi), co zdecydowanie ułatwia dobycie broni i przyjmowanie trudnych pozycji w trakcie strzelania.
Ankle Holster – kabura na kostce, obecnie mało popularna, jednak wciąż są one oferowane na rynku. Jest to zazwyczaj mała materiałowa lub skórzana kabura umieszczona na wysokości kostki. Przymocowana jest w taki sposób, aby po podciągnięciu nogawki spodni mieć swobodny dostęp do broni. Pozycja strzelecka jest mało naturalna, jednak wraz z treningiem da się dobyć broń całkiem sprawnie.
Pocket Holster – kabura kieszonkowa. Jest to prosta kabura z materiału lub tworzywa sztucznego, którą zaczepia się, mocuje o wewnętrzny fragment kieszeni lub za pomocą sznurka, którym jest przywiązana do elementu spodni. W momencie dobycia kabura zostaje przy spodniach a pistolet w naszych dłoniach. Ponowne włożenie broni do kabury (reholstering) jest nieco utrudnione i angażuje obie nasze ręce. Tego typu kabury sprawdzają się w przypadku ultra małych pistoletów.
Shoulder Holster – klasyczna kabura umieszczona na szelkach pod pachą. Doskonale znana wszystkim fanom filmu “Szklana Pułapka” (Die Hard) – główny bohater grany przez Bruce’a Willisa w każdej części paradował w skórzanej kaburze firmy DeSantis. Obecnie rzadko spotykana, bardziej w formie ciekawostki.
Off Body carry/fanny pack – istnieje też sposób przenoszenia broni w kaburze umieszczonej poza naszym ubraniem. Wszelkiego rodzaju saszetki, torebki a nawet torby i plecaki, mogą być wyposażone w specjalne przegródki, kieszenie z łatwym dostępem, które doskonale maskują nawet duże pistolety.
Z jakich materiałów wykonywane są kabury?
Skoro już wiemy jakie są typy kabur i mamy mgliste pojęcie o tym czego potrzebujemy, to pozostaje nam wybór materiału, z którego ma być wykonana.
Skóra – to pierwsze co przychodzi do głowy, bo to pierwszy materiał, z którego były wykonywane kabury. Istnieją dobre kabury w całości wykonane ze skóry jednak nie jestem ich zwolennikiem. Dla skóry widzę zastosowanie przede wszystkim w przypadku kabur kieszonkowych, szelek lub kabur na kostkę.
- są miłe w dotyku i w przypadku IWB wygodnie się noszą,
- nie rysują broni,
- wymagają pielęgnacji,
- wymagają częstych kontroli stanu kabury,
- w większości modeli nie trzymają kształtu po wyjęciu broni, przez co trudniej jest ponownie włożyć broni (reholstering).

Tworzywo sztuczne/Kydex – Kydex jest nazwą własną tworzywa sztucznego, które pod wpływem temperatury staje się plastyczne a po wystygnięciu trzyma swój kształt. Nazwa tego tworzywa tak mocno zakorzeniła się w głowach strzelców, że każdą kaburę z tworzywa potocznie nazywa się “kydexami” (podobnie sprawa ma się z “adidasami”). Jednak nie wszystkie tworzywa z których produkowane są kabury to kydex.
- sztywna i trzyma kształt,
- bardzo łatwe ponowne włożenie broni (reholstering),
- krawędź kabury można wykorzystać do awaryjnego przeładowania broni,
- mała uniwersalność – kabura jest dedykowana do konkretnej jednostki/modelu broni.
Nylon – istnieje pewna grupa kabur nylonowych, czy też z innych, podobnych materiałów. Głównie są to kabury uniwersalne, jednak w obecnych czasach i przy obecnych technologiach materiałowych kabury materiałowe stanowią mniejszość.
- nie rysują broni,
- większość tego typu kabur jest uniwersalna,
- wymagają pielęgnacji,
- wymagają częstych kontroli stanu kabury,
- nie nadają się do IWB, bo potrafią powodować bolesne otarcia,
- słaba kontrola broni znajdującej się w kaburze.
Hybrydy – pojawiają się na rynku różnego rodzaju mixy/hybrydy. Rozwiązania, które łączą materiały w ten sposób, aby zastąpić słabe strony jednych materiałów silnymi stronami drugich. Przykładem są kabury wewnętrzne łączące skórę z kydexem.
- bardzo przyjemne do noszenia w IWB,
- bardzo dobre zabezpieczenie broni.
Na tym etapie zakończymy pierwszą część naszego kaburowego poradnika. Niebawem kolejny odcinek, w którym zgłębimy mechanikę blokowania kabur oraz ich montażu na pasie lub oporządzeniu.
OK, ale Kydex to nazwa całej rodziny produktów robionych przez Sekisui Kydex (kydex.com). Okazali się najlepsi i nazwa firmy połączyła się z tworzywem. Coś jak kserokopiarka, nazwa pochodząca od Xerox.