A co by było jakby ci spadły spodnie na strzelnicy? No pewnie było by wesoło i zostałbyś gwiazdą internetu na kilka dni albo i tygodni 😉
Pytanie czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa? Wbrew pozorom coś takiego może się zdarzyć, jeżeli używa się niewłaściwego sprzętu. Sam widziałem, gdy strzelec z wydatnym „mięśniem piwnym” dynamicznie zszedł do pozycji klęczącej. Po oddaniu kilku strzałów, wstając zorientował się, że pas leży na ziemi. W tej, jak i każdej innej, historii diabeł tkwi w szczegółach. Otóż istotnym elementem pasa nośnego (ale nie tylko) jest klamra. I właśnie klamrom a dokładnie jednej, chcemy się przyjrzeć nieco dokładniej.
Klamry i klamerki
Obecnie na rynku pasów „taktycznych” złotym standardem są – klamry Cobra. Występują one w niezliczonej ilości odmian, od malutkich 25 mm do ponad 50 mm wyposażonych dodatkowo w D-ring (takie metalowe ucho). Ponadto mamy szereg kolorów i wykończeń. Pojawiły się nawet wersje z tworzyw sztucznych.
O co chodzi z tymi klamrami? Co jest w nich takiego wyjątkowego? Otóż ich wyróżnikiem jest sposób otwierania. Polega on na jednoczesnym naciśnięciu dwóch „skrzydełek”, umieszczonych po przeciwnych stronach (można to zrobić jedną ręką). Klamrę Cobra otwierać trzeba przy zwolnionym obciążeniu. Dostępne są również klamry z opcją otwierania pod obciążeniem, np. dla skoczków spadochronowych. Mechanizm klamry działa tak, że wraz z przyłożoną siłą (próbie rozerwania) zatrzask blokuje się jeszcze bardziej.
Cobra
Producentem klamer jest firma AustriAlpin GmbH. Projektuje ona i wytwarza różnego rodzaju klamry od ponad 20 lat. Wszystko zaczęło się od klamry COBRA® THE ORIGINAL, – stosunkowo prostej w swojej konstrukcji i nie posiadającej żadnego elementu do regulacji. Klamra sukcesywnie była rozwijana, zarówno co do rozmiaru jak i możliwości regulacji, jednak jej element rozpoznawalny, czyli COBRA® lock pozostał i występuje we wszystkich modelach.
Klamra Cobra jest opatentowana i bez „ściemy” można powiedzieć, że jest to najbezpieczniejsze i najmocniejsze rozwiązanie z dostępnych na rynku. Większość klamer jest wytwarzane z wysokiej klasy stopu aluminium (dla tych bardziej dociekliwych 7075) a elementy wykończenia ze stali nierdzewnej. Dzięki temu klamry wyglądają solidnie i profesjonalnie. Szczególnie lubię te z wykończeniem w macie.
Firma AustriAlpin szczyci się, że klamry Cobra są produkowane na obrabiarkach CNC, składane, poddawane inspekcji i pakowane w ich własnej fabryce. A każdy produkt z linii Cobra jest testowany i certyfikowany. Klamry spełniają normy wojskowe (Mil-Spec) w zakresie m.in. odporności na kurz, piasek czy słoną wodę. Poza wojskiem i służbami mundurowymi (w tym K9) są stosowane szeroko w jednostkach ratunkowych, straży pożarnej a także w przemyśle kosmicznym czy rozrywkowym. Wszyscy użytkownicy cenią ich bezkompromisowe bezpieczeństwo i niemal dożywotnią niezawodności. Co ciekawe klamry Cobra pojawiły się w dużej ilości na kamizelce Dwayn’a Johnson’a znanego jako The Rock w filmie GI JOE 😉
Mocne jak Cobra
Tyle teorii a teraz słów kilka na temat aspektów użytkowych. Mianowicie w teren, na strzelnice czy inne wyprawy jest to rozwiązanie godne polecenia. Klamra Cobra „daje” nam pewność, że bez względu czy będzie ona na pasie czy w innych elementach wyposażenia, nie rozepnie się samoczynnie, przypadkowo jak pasek na filmach Chaplina. Powiem więcej, nie pęknie i nie otworzy się, nawet pod wpływem wielokrotnie większej siły niż jesteśmy w stanie wygenerować osobiście. Ja na codzień używam pasków z tą klamrą, bo są praktyczne i szybkie.
Obecnie klamry Cobra są stosowane niemal we wszystkich elementach wyposażenia, gdzie były wykorzystywane klamry. Spotkać można je już nawet przy pasach nośnych do broni, ale osobiście jeszcze dobrego tego typu rozwiązania nie widziałem.
Jedno zastrzeżenie
Należy pamiętać, że czy to w pasie nośny czy kamizelce albo innym elemencie wyposażenia, klamra jest tylko jednym z elementów. Bardzo istotne jest to co zostanie do niej przytwierdzone – jaka taśma i w jaki sposób. Tak więc dobierając wyposażenie zwracajcie uwagę na oryginalność klamer (na rynku dostępne są także podróbki) oraz na taśmy i nici. Nawet najlepsza klamra nic nam nie da jeżeli będzie przyszyta do kawałka lamówki 😉